Szatmárnémeti

Az RMDSZ javaslatai adózás-ügyben

2015.05.16 - 12:00

Az alakulóban levő új adótörvénykönyv kapcsán benyújtott RMDSZ-es javaslatokat ismertették a Szövetség Szatmár megyei parlamenterei.

A szenátus által április végén elfogadott az új pénzügyi adótörvénykönyv tervezetéhez benyújtott RMDSZ-es módosító indítványokat ismertették a Szövetség Szatmár megyei parlamenterei tegnap. A dokumentum esetén a végső döntő fórum a képviselőház, így szenvedhet még módosításokat. Amint Erdei D. István és Kereskényi Gábor képviselők, valamint Pataki Csaba szenátor kifejtették, egyes módosító indítványok jó eséllyel szerepelnek majd a végső verzióban, úgy vélték azonban, lesznek olyanok is, melyeket visszautasít a többség. Erdei szerint nagy valószínűséggel jóváhagyják majd azt, hogy a nyugdíjak után befizetett 16%-os adóból is lehessen támogatni civil szervezeteket, azaz az aktív keresőkhöz hasonlóan a nyugdíjasok is maguk dönthetik majd el, hogy az államnak fizetendő összeg 2%-át meghagyják-e a központi kasszának vagy inkább alapítványokat, egyesületeket támogatnak belőle. A képviselő úgy vélte, ha nem is feltétlenül az eredeti verzió szerint, de bővülhet a családi adókedvezmény rendszere. A Szövetség szerint az adókedvezményeket egy család esetén nemcsak egyetlen kereső számára kellene elérhetővé tenni (aki általában a nagyobb jövedelemmel rendelkező férfi), hanem egy második személy számára is. Erdei D. István elmondta, azt is javasolták, hogy az alapélelmiszerek áfa-csökkentéséhez hasonlóan a jelentős adókedvezményt terjesszék ki az ivóvízre, a földgázra és az elektromos áramra is. A külföldről behozott gépjárművek első romániai bejegyzésekor fizetendő összeg kapcsán pedig indítványozták, hogy tegyék lehetővé azt, hogy a kocsitulajdonos részletekben fizessen 15 éven át. Kifejtette, az úgynevezett mikró-vállalatok adózási rendszere esetén az egyszerűbb verzióhoz való visszatérést támogatják, így ezek alkalmazottaik számának függvényében üzleti forgalmuk 1, 2, vagy 3 százalékát fizethetik az államkasszába a 16 százalékos nyereségadó helyett. Az adótörvény tervezete az általános társasági adó és a jövedelemadó 16 százalékról 14-re való csökkentését is előirányozza 2019-től. Ezzel kapcsolatban Kereskényi Gábor elmondta, indítványozták, hogy már 2016-tól léptessék érvénybe a kedvezményt, valamint hogy élvezzenek adómentességet azok, akik építkezésbe, valamint ingatlanbővítésbe vagy -felújításba forgatják vissza a profitjukat. Úgy vélte, ezekkel az intézkedésekkel segíthetik új beruházások, illetve új munkahelyek létrejöttét, és hozzájárulhatnak az adócsalások visszaszorításához.

Nem mentesülnek az orvosok

Pataki Csaba ugyanakkor sajnálatának adott hangot, amiért a szenátus visszautasított egy hasznosnak ígérkező kezdeményezést. Elmondta, a jogszabálytervezetben szerepelt eredetileg az, hogy — az informatikusokhoz hasonlóan — az orvosok is élvezzenek adómentességet. A szenátor úgy vélte, kollégái nem értették meg az indítvány lényegét, ezért nem hagyták jóvá, hozzátéve: tovább folytatják az egyeztetéseket annak érdekében, hogy mégiscsak megkaphassák az orvosok az említett kedvezményt, mivel ez hatékony ellenszere lehet az ország egyik súlyos problémájának, a masszív orvos-kivándorlásnak, mely Pataki Csaba szerint ijesztő mértéket öltött.

Babos Krisztina