Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség főtitkára az RMDSZ Szatmárnémeti szervezetének tisztújító közgyűlése alkalmából nyilatkozott.
— Az RMDSZ és a FIDESZ között az utóbbi években nem a legjobb a kapcsolat. Sokan nem nézték jó szemmel azt, hogy a szervezet felső vezetése Kolozsváron tárgyalt a Magyar Szocialista Párt vezetőivel. Mi az RMDSZ álláspontja a két magyarországi párttal létező kapcsolatról?
— Az RMDSZ-nek az a célja, hogy minden magyarországi párttal szemben egyformán legyen elkötelezett, ami a nemzeti vonalat illeti. A Magyar Szocialista Párt hibázott a 2004. december 5-én megrendezett népszavazást illetően, ezért nemrég bocsánatot kért, eljöttek ide, belátták a tévedésüket, hamut szórtak a fejükre, ez egy politikusnál nagyon ritka, és az az érdekes, hogy nem a mostani elnök, aki bocsánatot kért, hibázott, hanem elődei. Nekünk az a célunk, hogy bármelyik párt kerül kormányra Magyarországon, ne változtasson a nemzetpolitikáján. Az a nyitás, az a közeledés, ami az elmúlt években beindult, ne törjön meg, bármelyik politikai párt veszi át a kormányzást. Mi mindig azt hangsúlyozzuk, hogy egyforma közelséget akarunk kialakítani a mindenkori kormányokkal, és ez nem az RMDSZ érdeke, hanem elsősorban a magyar közösségeké. Ha kormányváltás lesz, és azt mondja az új magyar kormány, hogy leállítja a Sapientia Egyetem finanszírozását, akkor az az egyetem meg fog szűnni. Számos más olyan példát tudok mondani, amikor meghatározó civil szervezetek támogatása, résztámogatása Magyarországról történik. Ha kormányváltás történik, ezek a támogatások tovább kell folytatódjanak. Számos nemzeti érdekeltségű intézményünk van, amelyek finanszírozása, részfinanszírozása Magyarországról jön. Közép-Kelet-Európában 1989 után maximum két mandátumot visz végig egy oldal, Romániában minden választási ciklus után váltás van. Ezért mondjuk mi azt, hogy az ideológiai sokszínűséget képviselni kell, és egyforma közelséget kell kialakítani mindenkivel, mert nekünk nem az a célunk, hogy barátaink legyenek a magyar kormányban, hanem az, hogy a mindenkori magyar kormány ugyanúgy viszonyuljon a magyar közösségekhez, azok programjaihoz, érdekeihez, elvárásaihoz.
— A népszámlálási adatok is azt mutatják, hogy egyre kevesebb a magyar, egyre nehezebb lesz elérni az ötszázalékos küszöböt. Van-e esély arra, hogy a romániai magyarság összefogjon azért, hogy ne nézzünk eredménytelen választások elé?
— Én úgy gondolom, túl sokat beszélünk arról, hogy az RMDSZ-en kívül van két másik magyar politikai párt is. Romániában is, Magyarországon is számtalan parlamenten kívüli párt van, senki sem beszél róluk, senki nem ismeri őket. Túl vannak értékelve azok a pártok, amelyek nem jutottak be a parlamentbe. Nem azt mondom, hogy az általuk képviselt közösségek vagy az általuk szerzett szavazatok mögött lévő emberek nem fontosak, nem kell fontosak legyenek. Az RMDSZ számára minden magyar ember fontos, az is, aki nem szavazott ránk, az is, aki nem ment el szavazni. Nem azon kell múljon egy önkormányzati, egy parlamenti vagy egy brüsszeli képviselet, hogy van összefogás, vagy nincs. Mi belátjuk, hogy hol tévedtünk, amikor nem tudtunk megszólítani minden magyar embert. Kihívás, hogy ezeket jövőre tudjuk megszólítani, hogy meggyőzzük őket, mennyire fontos, hogy elmenjenek szavazni. Azzal, hogy csak egy szervezet indul, nem oldunk meg semmit. Az ötszázalékos küszöb elérése múlhat azon a néhány szavazaton, amit más pártokra adnak le, de sokkal inkább azokon múlik, akik nem mennek el szavazni.
Elek György