Külföld

Az osztrákok boldogabbak most, mint a válság előtt

2013.11.06 - 17:03

Egy felmérés azt mutatja, hogy az osztrákok többsége elégedettebb az életével, mint a nemzetközi gazdasági válság előtt volt - jelentette szerdai számában a Die Presse című osztrák napilap.

 

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kutatása szerint - írta a lap - a legtöbb fejlett ország lakóinak nagy többsége rosszabbul élt 2011-ben, mint öt évvel korábban, vagyis a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válságot megelőzően. A Milyen az élet? (How,s life?) címet viselő OECD-tanulmány tanúsága szerint különösen az euróövezetben hagyott érezhető nyomot az emberek közérzetén a válság. Görögországban például az óriási adósságállomány, a szigorú megszorítások és a rohamosan növekvő munkanélküliség miatt a lakosság egyötöde érzi magát rosszabbul, mint öt éve.

Egészen más képet mutat a felmérés az ausztriai közhangulatról. Ott a megkérdezetteknek nem kevesebb, mint 76 százaléka válaszolt úgy, hogy "nagyon elégedett" az életével. 2007-ben ezzel szemben 67 százalék volt ez az arány. A lap megjegyzi, hogy a válság utáni osztrák elégedettségi mutató magasabb, mint például a németeké.

Mindez annak ellenére van így, hogy tisztán a gazdasági adatokat tekintve nem feltétlenül jobbak az osztrákok életkörülményei, mint a válság előtt - mutat rá a Die Presse. Habár a reálértéken mért jövedelemcsökkenés Ausztriában az euróövezeti átlagnak csupán a fele (egy százalék), de eközben az Egyesült Államokban kettő, Németországban négy százalékkal növekedett az átlagjövedelem.

Látszólag ellentmondást mutat az is, hogy az elégedettség terén csak nyolc ország előzi meg Ausztriát a 34 OECD-tag ország közül, noha az OECD által kidolgozott összetett életminőség-mutató alapján 12-nek lenne erre alapja, köztük Németországnak is. Az életminőség-mutató tizenegy ismérv alapján áll össze. Figyelembe veszik egyebek mellett a jövedelmet, az oktatás helyzetét, valamint, hogy milyen a természeti környezet állapota és a szociális körülmények.

Az OECD-felmérés azonban azt mutatja, hogy az elégedettség egyik kiemelkedő forrását a munkalehetőségek és a munkakörülmények jelentik. Bár az osztrákok általánosságban véve elégedetlenek azzal, amennyire össze tudják egyeztetni a munkájukat a magánélettel és a munkakörülményeket is minden ötödik osztrák javításra szorulónak tartja, másrészről Ausztriában nagyobb a foglalkoztatottság, mint korábban bármikor, ami minden bizonnyal javít azon, ahogy az osztrákok az életüket látják - írta a Die Presse.