Vidék

Az összetartozás napja Dobrán

2012.10.22 - 10:08

Bográcsfőzőverseny, vidám, népdalokat éneklő helyi fiatalok szekeres felvonulása hirdette, Dobrán ünnepnap van, hiszen szombaton immár ötödik alkalommal került megszervezésre a Szüreti Fesztivál.

A reggeli órákban a bográcsok alatt megrakott tűz jelezte, nem egy átlagos szombatról van szó, hiszen a dobrai közösség összetartozását gyűltek össze ünnepelni a helybeliek, a Dobráról elszármazottak és azok, akik csak úgy érzik, valamiért kötődnek a dombok alatt meghúzódó magyar faluért, amelynek lakosai híresek vendégszeretetükről és az általuk előállított „fekete” borról. A bográcsfőző versenyen hét csapat mérte össze tudását. Amíg a bográcsokban főtt az ízletes leves, addig a népviseletbe öltözött fiatalok szekeres felvonulása törte meg a falubeliek átlagos napjait, hiszen négy lovasszekérrel végigjárták Dobra több mint harminc utcáját, magyar népdalokat énekeltek és mindenkit meginvitáltak az esti bálba. A felvonulást követően a gyülekezeti ház udvarán sor került a bográcsfőző verseny díjazására. A győztes a Fülöp József és Julianna által vezetett, perecsenyi vendégekből álló csapat lett. Második lett a Forgács Diana, Kallós Erika és Kocsis Norbert alkotta csapat, harmadik helyen pedig a Sipos Tibor és a Fekete Bertalan alpolgármester csapata végzett. A versenyről senki nem távozott üres kézzel, minden csapat különdíjban részesült.

 

Az emlékezet ereje

A közös ebédet követően a református templomba gyűlt össze a falu lakossága, de a vendégek is, hogy Kurta-Tőtős Beáta lelkész prédikációját meghallgassák. Az igehirdető kihangsúlyozta az összetartozás fontosságát. Prédikációja során az egyének életútjára utalt, melynek van gyökere, törzse és ága. Az ember gyökere ott van, ahol gyermekkorát töltötte, ahol nagyszüleivel sétált, ezekre az emlékekre lehet az életet, a törzset alapozni. A fatörzsben levő évgyűrűkhöz hasonlóan az ember arcára is kirajzolódik élettörténete. Az életfa ágai, az ember vágyait, álmait jelképezik, míg a gyümölcsök a gyermekeket, az eddig elért megvalósításokat, karriert szimbolizálja. Ahhoz, hogy az életnek nevezett utazás során az ember elérje a kívánt végcélt, figyelmesnek kell lennie utazótársaira, és a megtett, illetve az előtte álló útra, ez a sikerhez vezető út. Kurta-Tőtős Szabolcs lelkipásztor megköszönte mindenkinek a fesztiválon való részvételt, kihangsúlyozva, hogy szívből és szeretettel szervezik immár öt éve október harmadik hétvégéjén ezt a rendezvényt, mely a dobraiaknak, dobraiakról szól. Az istentiszteletet követően a templomkertben található Turul-emlékműnél mondott beszédet Sógor Csaba EP-képviselő, aki a családfára utalva elmondta, ő maga is dobrai származású, és egyik felmenője 1650-ben nemesi oklevelet kapott. „Emlékezzünk azokra, akik előttünk jártak évszázadokon keresztül” — fogalmazott Sógor, aki arra is rávilágított, az emlékezet volt az, ami összetartott bennünket, az emlékezet az, ami közösséggé kovácsolja a falut. Ezt követően Erdei D. István parlamenti képviselő abbéli örömének adott hangot, hogy bár nem dobrai származású, a szüreti fesztiválra úgy érkezik, mintha hazamenne. Ezt követően beszédében a két világháború hősi halottainak emlékére állított emlékmű létrehozásának körülményeit ismertette. Suhó Zoltán, a Dobrai Általános Iskola igazgatója kettős ünnepről beszélt, hiszen a találkozás, összetartozás ünnepe mellett a hősi halottak emléke előtt is tisztelegnek október 23. közeledtével. A megemlékezés Veres Bernadett és Kocsis Krisztina szavalatával és koszorúzással ért véget. Azt követően a szórakozásé volt a főszerep, a dobrai fiatalok és a helyi pedagógusok előadásai, illetve a fiatalok néptáncbemutatója igen sok érdeklődőt vonzott a Petőfi Sándor Művelődési Házba. A szüreti fesztivál hajnalig tartó bállal ért véget, melyen a jó hangulat uralkodott és természetesen a nótázás sem maradhatott el.

 Sógor Beáta

Nézze meg a Szüreti Fesztiválon készült fotókat!