Nagykároly

Az önkéntességről is szóltak a foglalkozásokon

2016.12.04 - 12:00

A hét első napjaiban zajlottak az Iskola másként foglalkozásai a nagykárolyi Kalazanci Szent József Gimnáziumban. A diákokat érdekes előadások, tartalmas foglalkozások várták.

A hét első napján a Szatmári Egyházmegyei Caritas programjának keretén belül a diákok megismerhették, hogyan működik egy önkéntes szervezet, mivel foglalkozik, s azt is, melyik az a közösség, amelynek tagjain munkájuk révén segíteni tudnak.

A diákoknak szervezett foglalkozás keretében megbeszélések és csapatmunkás tevékenységek révén kerülhettek közelebb a tanulók az önkéntesség tematikájának megismeréséhez. A tanulók lehetőséget kaptak arra, hogy ők is bekapcsolódhassanak a VOLO Nagyváradi Caritas Catolica által indított projektbe.

Az önkéntes munkát bemutató foglalkozással párhuzamosan médiaképzés is zajlott, amit a püspökség sajtóreferense, Józsa János irányított. Az elméleti és gyakorlati képzés során a résztvevők megtanulhatták, hogyan kell egy jelentést, riportot, beszámolót megírni, valamint gyakorlati tanácsokat, útmutatókat kaptak arra vonatkozóan, hogyan kell egy iskolaújságot szerkeszteni, kiadni és működtetni. Képet kaptak arról is, hogyan kell online felületeket használni, „üzemi blogokat” szerkeszteni. Ez immár a második ilyen jellegű foglalkozás volt. Az első képzésre idén májusban került sor.

A rendezvény második napján, kedden délelőtt Lepedus István családpasztorációs referenssel közösen, tanárok és meghívottak részvételével zajlott a IX–XI. osztályosok részére előkészített „Családi életre nevelés” elnevezésű program. A gyerekek a program során olyan oldalát ismerhetik meg a családi életnek meghívott házaspárok tanúságtételének és konkrét élethelyzetek révén, amelyről talán otthon nem hallanak — tapasztalják ugyan, de szavakban nem fogalmazódik meg bennük. A családórákból merítve azonban tudatosabban tervezhetik meg saját házasságukat, családi életüket.

A Családi életre nevelés program már többéves múltra tekint vissza az iskolában, tudatosítva a diákokban a helyes családmodellt, a tudatos szerepvállalást és a keresztény értékekre épülő család fontosságát a mai világban. A program magyarországi mintára épül, ahol ez a tevékenység az alaptanterv részét képezi és elsődleges célja három területen nyilvánul meg: az önismeret és a társas kultúra fejlesztése, a családi életre nevelés keresztény értékrend mentén, a testi és lelki egészségre nevelés.

A kétnapos programsorozat nagy sikert aratott, a diákok lelkesen vettek részt a foglalkozásokon, és sok új ismeretre tettek szert.