Szatmárnémeti

Az olvasás megszerettetése a fő célja

2021.04.16 - 15:15

Szatmár megyében jól képzett, felkészült pedagógusok oktatnak, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy különböző feladat-összeállításokat szerkesztenek, szakmai munkákat írnak, versenyeket szerveznek még az online oktatás során is, ezzel is arra buzdítva a diákokat, hogy tanuljanak, olvassanak. A sikeres pedagógusok pedig követendő példaként állnak diákjaik előtt. Török Enikő Andrea, a szatmárnémeti II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanítónénije ismert a szatmáriak körében, hiszen minden tőle telhető módon igyekszik az olvasást, a versírást megszerettetni a diákokkal. A pedagógus a Móra Ferenc Kiadó nemzetközi pedagóguspályázatán, amit az Élménytechnikák az olvasóvá nevelésben címmel hirdettek meg, II. díjat kapott. A díj kapcsán kerestük meg a tanítónénit, aki elmondta, hogy a budapesti Móra Ferenc Kiadó felhívásában olyan olvasmányfeldolgozást segítő terveket várt, amelyek élménytechnikák, drámapedagógia vagy más innovatív módszerek használatával segíthetik az életkornak és érdeklődésnek megfelelő szövegek feldolgozását. A kiadó megadta a feldolgozandó könyvek listáját, és csak a megadott könyvekkel kapcsolatos ötleteket fogadták el. A feldolgozható könyvek között olyanok szerepeltek, mint Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok, Móra Ferenc: Zengő ABC, Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese, Fekete István: Tüskevár, Erich Kästner: A két Lotti, Gárdonyi Géza: Egri csillagok, Erich Kästner: Repülő osztály, Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg.
A listán megtalálható volt Erich Kästner Emil és a detektívek, Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk, Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig és Petőfi Sándor János vitéz című könyve is, ezekkel kapcsolatban elküldte Török Enikő az ötleteit a magyarországi pályázatra. „Azért választottam ezeket az irodalmi alkotásokat, mert mindegyik tartalmaz olyan témát, melyeket részben vagy egészben már többször is feldolgoztam a tanítványaimmal az évek során a drámapedagógia eszközeivel. Így amikor szinte az utolsó pillanatban értesültem a pályázatról, volt mihez nyúlnom. A legtöbb gyermekeknek szánt könyv tartalmaz valamilyen üzenetet, amelyet oly módon is meg lehet beszélni, hogy közben kedvet kapjanak a könyv elolvasásához. Nem csak az anyanyelvórák adnak erre lehetőséget, hanem bármilyen más órába be lehet csempészni néhány olyan ötletet, ami által felkelthetjük érdeklődésüket egy történet iránt. Mivel akadnak olyan gyermekek, akik az iskolában találkoznak először a könyvekkel, a pedagógusoknak, könyvtárosoknak kell rávezetniük őket arra, hogy a könyvek által olyan helyzeteket élhetnek át, amelyeknek csak a fantázia szab határt” — mondta megkeresésünkre a díjazott pedagógus. A tanítónéni rávilágított, hogy Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című könyve segítségével bepillanthatunk a bentlakásos iskola életébe egy diákcsíny megfigyelése révén, ugyanakkor nagy hatással van a gyerekekre egy nyomozás az Emil és a detektívek című regény kapcsán, s közben megállapíthatják, hogy az idegenekben nem kell megbízni, míg Petőfi Sándor János vitéz című műve lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek csoportmunkák és rajzok készítése által megismerve a mesei helyszíneket nyomon követhessék Kukorica Jancsi vándorlását, míg a helyes döntéshozatal, felelősség, hősiesség és könnyelműség fogalmaival ismertethetjük meg a diákokat A Pál utcai fiúk történeteivel.
„A drámapedagógia segítségével viszonylag könnyű a gyerekeket megnyitni, érzelmeiket előcsalogatni, általa hamar elérhető az együttműködés, a toleranciakészség és kreativitás fejlesztése, az értékrendek alakítása. Az olvasás nemcsak ismeretszerzés, tanulás, de kikapcsolódás, pihenés, kaland is lehet. Ha a könyvet a szórakozás eszközének tekintik, egyre többször igénylik majd, egyre gyakrabban fognak majd könyvet olvasni, és könnyebben mondanak majd nemet a televízió és a számítógép kísértéseire” — véli Török Enikő Andrea, hozzátéve, hogy a kiemelkedő pályamunkákat a Móra Kiadó (www.mora.hu/pedagogusoknak) honlapján letölthető formátumban is közzéteszik, hogy minél több pedagógushoz eljussanak a pályázatra beküldött, olvasásra csábító ötletek, mert hisznek abban, hogy ezekkel közelebb lehet juttatni az olvasás élményét a gyerekekhez.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Szatmár megye

Ma van a pedagógusok véglegesítő vizsgája

A folyamat reggel 9 órakor kezdődött, a résztvevőknek négy óra állt a rendelkezésükre a vizsgafeladatok megoldására.
Nagykároly

Rangos díj a rekettyés citerásoknak

Szombaton, május 14-én rendezték meg a magyarországi Kállósemjénben az I. Rózsafa Nemzetközi Ifjúsági Népzenei Találkozót és a XIV. Vass Lajos Népzenei Verseny ifjúsági elődöntőjét, amely országos KÓTA-minősítő megmérettetés.