Egészség

Az oltás a leghatásosabb eszköz a pandémia leküzdésére

A MedLife a koronavírus elleni oltóanyag hatékonyságát vizsgálja / Fotó: pexels.com
2021.02.16 - 15:25
A legnagyobb román egészségügyi magánszolgáltató tanulmányt készít az antitestek kialakulása kapcsán a koronavírus elleni oltást követően. Az előzetes vizsgálatok kimutatták, hogy a második vakcina után a 7–10. napban jelentősen megnövekszik a termelt antitestek mennyisége.

A legnagyobb román egészségügyi magánszolgáltató, a MedLife tanulmányt készít az antitestek titerének dinamikájára vonatkozóan a koronavírus elleni oltást követően. A kutatás célja meghatározni az antitestek titerének alakulását az oltás első, illetve második adagját követően, összehasonlítva az eddig elkészült kutatásokkal. A kutatás első szakasza 179, 24–79 év közötti egészségügyi alkalmazott bevonásával készül. A kutatásban részt vevő személyektől szerológiai mintát vettek az oltás első, illetve második dózisának adminisztrálását követően, hogy felmérjék a nukleokapszid (Abbott Alinity-teszt) és a tüskés alapú SARS-CoV-2 (Liason Diasorin-teszt) antitesteket. A MedLife tervei szerint kiterjeszti a kutatását 1000 főre annak érdekében, hogy átfogóbb információkkal szolgálhasson az oltás hatékonyságáról. Az első oltást követő 20. napon, illetve a második oltást követő 10–14. napon vesznek majd szerológiai mintát, s a tervek szerint a jövőben a felmérést az oltást követő 3., illetve 6. hónapban is elvégzik. Mivel eddig még nem rendelkezünk a SARS-CoV-2-antitestek standardizált koncentrációjával, mely biztos védelmet biztosítana, a mostani tanulmány eredményeit óvatosan kell értelmezni.

A kutatásban részt vevő személyek közül 142-en az oltást megelőzően negatív PCR-tesztet produkáltak, 33-nak a május–december időszakban volt pozitív tesztje, míg négy fő azt követően fertőződött meg, hogy megkapta az első oltóanyagot. Figyelembe véve, hogy a vizsgálatban résztvevők többsége nem esett át előzőleg a fertőzésen, azt tapasztalták a kutatók, hogy az első dózis oltóanyag után alacsony a szervezet immunreakciója, a vizsgált egyének alig 20 százalékánál volt kimutatható a védettséget biztosító legkisebb antitestszám az oltást követő 15–21. napon. A második oltóanyag beadását követően azonban az arányuk megkétszereződik, s a vizsgált személyek 42 százalékánál mutatható ki a minimális védettségi szint a második dózis adminisztrálását követő 6. napon. Azonban a 7–10. napon 100 százalékhoz közelít a védettség. Azon személyeknek, akik átestek a betegségen, már az első oltást követő napokban akár tízszer nagyobb mennyiségű antitest mutatható ki szervezetükben.

„Hisszük, hogy az oltás a leghatékonyabb megoldás a járvány leküzdésére, ezért saját költségünkön végzünk kutatást az oltást követő immunválasz nyomon követése érdekében. Eddig egy viszonylag kis csoporton végzett kutatás elsődleges eredményét tudjuk bemutatni (…) Az előrejelzések azonban biztatók, hiszen a beoltott személyek, attól függetlenül, hogy előzőleg átestek-e a betegségen, antitestet termelnek a második dózis adminisztrálását követően. (…) A továbbiakban is folytatjuk kutatásunkat, hogy időben értesíthessük a hatóságokat, hogy az oltást követően mikor kezd csökkenni az antitestek száma” — nyilatkozta Mihai Marcu, a MedLife Group elnöke és vezérigazgatója.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!