Szatmárnémeti

Az oktatók 9,61 százaléka fiatal

Országos viszonylatban az oktatók kevesebb mint egytizede 18 és 30 év közötti személy (Fotó: freepik.com)
2021.10.01 - 19:30
A tanügyminisztérium által közölt adatok szerint országosan több mint 19 ezer fiatal, 18 és 30 év közötti pedagógus oktat a tanintézményekben, ez a pedagógusok 9,6 százalékát jelenti.

Érdekes adatokat közölt a tanügyminisztérium a data.gov.ro oldalon, melyekből az derül ki, hogy országosan több mint 19 ezer fiatal, 18 és 30 év közötti pedagógus oktat a tanintézményekben, ez a pedagógusok 9,6 százalékát jelenti. A legtöbb fiatal pedagógus Szeben, Kolozs és Giurgiu megyében tanít, a negyedik helyen Bukarest található. A fiatal oktatók jelenléte a közoktatásban optimizmusra adhat okot, hiszen azt jelenti, van utánpótlás a folyamatosan nyugdíjba vonuló oktatók helyére. A statisztikai adatokból kiderül, hogy Szeben megyében a pedagógusok 13,94 százalékát, Kolozs megyében a 13,87 százalékát, Giurgiu megyében a 12,91 százalékát teszik ki a 18 és 30 év közötti oktatók. A legkevesebb fiatal pedagógus Teleorman (5,09%), Gorj (5,59%) és Krassó-Szörény (6,16%) megyékben található, mutat rá az edupedu.ro összeállítása. 
A tanügyminisztérium által közzétett adatokból kiderül, hogy országosan 201 609 pedagógus tanít a közoktatási intézményekben, s közülük kicsivel több mint 19 000 az, aki fiatalnak számít, azaz a 18 és 30 év közötti korosztályból kerül ki, tehát kevesebb mint a pedagógusok egytizede. 


Az adatokból kiderül, hogy Szatmár megyében 3818 aktív pedagógus tevékenykedik nap mint nap, s közülük 367, azaz 9,61 százalék 18 és 30 év közötti, mely az országos átlag körüli érték. Szatmár megyében is észlelhető jelenség volt az elmúlt két tanévben, hogy a kedvező nyugdíjazási feltételek miatt az átlagnál több pedagógus vonult nyugdíjba, s fiatal oktatók érkeztek a helyükre az oktatási rendszerbe. A pedagógusok nyugdíjba vonulása is hozzájárult ugyanakkor ahhoz, hogy Szatmár megyében több oktatási intézményben közel 40 pedagógus hiányozzon a tanév kezdetekor. Ezt a hiányt igyekeznek akár szakképzetlen oktatók meghatározott időre való alkalmazásával vagy a címzetes tanárok bevonásával megoldani, ahol erre lehetőség adódik. A pedagógusi pálya egyre kevésbé vonzó a fiatalok körében, hiszen a pályakezdők fizetése kicsi, és a társadalmai megbecsülésük is folyamatosan kisebb a pedagógusoknak, mondják az érintettek. A fiatalok oktatási rendszerbe való bevonása néhány területen, pl. informatika, matematika, kémia, egyre nehezebb, így ezeken a reál területeken rövid időn belül pedagógushiány lép majd fel, mondják a szakemberek, akik azt mondják, nehéz jó informatikatanárt találni, mivel az IT-szektorban már az egyetemi évek alatt is több pénzt lehet keresni, mint a tanügyben.

Sógor Beáta