Belföld

Az oktatáshoz minden gyermeknek joga van

2020.07.22 - 11:15

Románia-szerte több mint száz gyermek kapcsolódott be online a huszadik alkalommal megrendezett Gyermekek Országos Fórumába, melynek fő témája a gyermekek oktatáshoz való jogának biztosítása volt. „Az iskolának olyan helynek kell lennie, ahol minden gyermek és minden tanár biztonságban érzi magát, nyitott tér, amelyben a gyermeket értékelik és ösztönzik. A világjárvány miatt az iskolák bezárása sok gyermek számára traumatikus élmény volt, mert nem tudtak részt venni az online oktatásban, és így marginalizálódtak” — mondta Gabriela Alexandrescu, a szervező, Mentsétek meg a Gyermekeket (Salvaţi Copiii) szervezet elnöke. De lássuk, mit is kérnek a hazai gyerekek:

— az iskolai körülmények javításához szükséges források sürgős elosztása (különösen a vidéki településeken) és jelentési mechanizmusok létrehozása, amelyek révén a diákok képesek a felmerült problémákat közölni, célba juttatni

— higiéniai-egészségügyi feltételek biztosítása mind a gyermekek, mind a tanárok számára

— orvosi személyzet az iskolákban

— a diákok minden szempontból biztonságos, ingyenes ingázásának biztosítása

— az online kommunikációhoz szükséges műszaki felszerelések biztosítása

— tanárok képzése az online órák megtartására, platformok használatára

— korlátozott számú platform kiválasztása (egy iskola például csak egy adott platformot használjon)

— iskolai tanácsadás biztosítása az érzelmi, kapcsolati nehézségek leküzdésére az iskolai tanácsadók, pszichológusok, osztályfőnökök segítségével.

Az Oktatási és Kutatási Minisztérium képviselői azt válaszolták, biztosítani fogják a higiéniai feltételeket az iskolákban, hogy a diákok biztonságban érezhessék magukat. Arra is ígéretet tettek, hogy biztosítani fogják az alkalmazkodáshoz szükséges költségeket, amennyiben az a forgatókönyv lép életbe, mely szerint online módon kell tanulniuk a diákoknak, ugyanakkor a gyermekek érzelmi támogatásához szükséges emberi erőforrások kiegészítése érdekében 3600 iskolai tanácsadót alkalmaznak a jövőben.

Nem rózsás a helyzet

A Mentsétek meg a gyermekeket ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a kiszolgáltatott gyermekek minőségi oktatáshoz való hozzáférését továbbra is súlyosan érinti az iskolák bezárása, ha pedig szeptemberben nem térhetnek vissza az iskolapadokba, akkor az iskolaelhagyás és a kirekesztés kockázata jelentősen megnő. Jól tudja mindezt a szervezet, hiszen a szükségállapot idején szociális felmérést is végzett, melyből kiderült, hogy a társadalmi-gazdasági szempontból kiszolgáltatott családok több mint egyharmadának nem került elegendő élelem az asztalára a szükségállapot ideje alatt, 23 százalékuk pedig nem tudta biztosítani a gyermeke számára szükséges gyógyszereket, ugyanakkor a gyermekek 40 százalékának nem volt lehetősége a digitális oktatásba való bekapcsolódásra. A szociális felmérésben részt vevő családok 891 iskolás gyermeke közül 162-nek volt minden tantárgyból online órája, 351-nek pedig bizonyos tantárgyakból, melyeken részt is tudott venni. Ez az jelenti, hogy 378 gyermek, 42,42 százalékuk teljesen kimaradt az online órákból.

A 891 gyermek közül 89-nek egyáltalán nincs otthon internet-hozzáférése (10 százalék), 541-nek csak mobiltelefonon keresztül (60,7 százalék), 261 gyermeknek az otthonában van számítógép és internet is (29,2 százalék). Ami a szülőket illeti, tízből mindössze egy vallotta azt, hogy eleget sikerült segítsen minden gyermekének a tanulásban az elmúlt időszakban, 40 százalék viszont nem tudta őket támogatni a tanulásban.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.