Szatmárnémeti

Az ökológiai gazdálkodás előnyei

2013.05.23 - 09:55

Ioan Cioltean röviden ismertette az ökológiai gazdálkodás előnyeit és hátrányait. Megyénkben az első ökológiai termékeket 2011-ben állították elő, azok Ausztriában kerültek értékesítésre.

 

A prefektusi kollégiumi ülésen május 22-én Ioan Cioltean, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági és Élelmezési Igazgatóság vezetője az ökológiai gazdálkodásról számolt be röviden. Elmondta, az ökogazdálkodás a talaj és az élővilág épségének, valamint az emberek egészségének megőrzését célzó rendszer, ötvözi a hagyományt, a tudományos kutatást és az innovációt, így törekszik a környezet megóvására. Az ökológiai gazdálkodást az Európia Unió támogatja, és megkülönböztető jelzéssel látja el az ökológiai gazdálkodásból származó termékeket. Az EU pontosan meghatározza, milyen kritériumoknak kell megfeleljenek a biotermékek, és ennek megfelelően nagyobb támogatást kapnak azok a gazdák, akik ilyen módszerrel állítják elő termékeiket. Az igazgató arra is rávilágított, hogy hazánkban az ökológiai gazdaságok gyarapodása terén évente 23 százalékos növekedés tapasztalható. Megyénkben 2012-ben összesen 867-en foglalkoztak ökológiai gazdálkodással, 3869,76 hektáros összterületen. Tavaly ugyanakkor 3 vállalkozó kapott ökológiai igazolást, ők 1344,95 hektáron foglalkoznak ökológiai gazdálkodással. 2012-ben egy gazda 545 anyajuhot, egy gazda 250 kecskét, egy vállalkozó hat tehenet, egy gazda 100 tyúkot és hat vállalkozó összesen 316 méhcsaládot nevelt az ökológiai előírásoknak megfelelően. Az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) 214-es kiírása mentén lehet ökológiai gazdaságra támogatást kérni, melyet öt alfejezetre bontottak. A kifizetések a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) közreműködésével történnek. Cioltean felhívta a figyelmet arra, hogy az ökológiai gazdaságot legkevesebb öt évig működtetni kell, ellenkező esetben a gazdának vissza kell fizetnie az államtól kapott ez irányú támogatást.

Példák

Szatmár megyében az első ökológiai minősítést kapott termékeket 2011-ben állította elő egy olyan személy, aki 1000 hektár területen foglalkozik ökogazdálkodással. A terményeket Ausztriába szállítják, ahol megtörténik az átválogatás, a csomagolás és az értékesítés. A termékek között hajdina, köles, koriander, vöröshere, zsázsa, rozs, szója, édeskömény, lucerna szerepel. 2012-ben az első ökológiai almák is megtermettek megyénkben, melyekből bioalmalevet gyártottak. Cioltean kihangsúlyozta, az ökológiai gazdálkodás során kevesebb termék állítható elő, azonban a termékek ára jóval magasabb az átlagos gazdaságokban előállítottaknál, ugyanakkor azt is megjegyezte, sokkal nehezebb ezeknek a termékeknek az értékesítése, és többnyire a külföldi piacon mutatkozik nagyobb igény az egészségesebb termékek iránt.