Amennyiben a munkaadó az éves szabadság megállapításánál figyelembe veszi az alkalmazott eddig munkával eltöltött idejét, fontos összesíteni a régiséget bizonyító teljes nyilvántartást.
A munkával töltött időt összegezni egy alkalmazott aktív időszakában azért fontos, mert a munkaadók ez alapján szokták megállapítani, hány pihenőnap jár az alkalmazottnak évente. A Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőségtől (ITM) kapott tájékoztatás szerint az éves pihenőszabadság meghatározására egyetlen törvényi kitétel van, amelyik ennek minimumát határozza meg, a munkatörvénykönyv 145. cikkelye szerint ez nem lehet kevesebb évi húsz napnál. Hogy ennél mennyivel többet biztosít alkalmazottai számára, az a cég vezetésétől függ, ez egyéni munkaszerződésben is leszögezhető. Lapunk kérésére az ITM illetékes munkatársa összegzést készített a ledolgozott munkaórák nyilvántartását illetően, amely szerint nemcsak az alkalmazotti státusban végzett munka járulhat hozzá a régiséghez, hanem a közalkalmazottként, társulások tagjaként vagy például szerződéses menedzserként munkával töltött időszakok is. Az igazolatlan hiányzások és a fizetetlen szabadnapok nem gyarapítják a munkaéveket. Minden esetben, de főleg az olyan speciális esetekben, mint a részmunkaidős foglalkoztatottként dolgozóké, vagy azok esetében, akik egyszerre több munkaszerződés elvárásainak tesznek eleget, külön munkaügyi elemzésre van szükség a pontos adatok összeírása érdekében.
Nem egyszerű a több évvel, évtizeddel ezelőtt elvégzett munka megtörténtét igazolni, mert például a 2010. december 31. előtti munkáról a papíron vezetett munkakönyv adataira van szükség. Megfelelő lehet az egykori munkaadótól (ingyenesen) vagy az ITM-től kikért adatok használata is. Már nem létező cég esetén a legközelebbi ITM-irodában (Szatmárnémetiben, Nagykárolyban és Avasfelsőfaluban van ilyen) is kikérhető az ennél ledolgozott időszakra vonatkozó igazolás, illetve elektronikus rendszerből kinyert kivonat; ezekért dokumentumonként húsz lejt kell fizetni. Akadékoskodó munkaadótól érdemes írásban, a cég ilyen célokra tartott nyilvántartásában regisztrált kérvény alapján kikérni a munkavégzés idejére vonatkozó adatokat, a munkaügyi hatóság ki nem adott adatok esetén a munkaadó kihágásaként kezeli az esetet.
Aki valamelyik régi munkaadónál eltöltött időről tájékozódna, helyben kitöltött kérvény és személyi igazolványa birtokában teheti meg, és legalább annyit tudnia kell egykori munkaadójáról, hogy mi volt a cég neve, és melyik településen volt vagy van a székhelye. Elektronikusan is kikérhetőek az adatok az [email protected] drótpostacímre küldött levél formájában, amelyikhez csatolni kell az ITM weboldaláról letöltött és kitöltött kérvényt és a 20 lejes eljárási illeték befizetését igazoló nyugta elektronikus másolatát.
Princz Csaba