Egészség

Az iskolások és a COVID-19

2020.08.18 - 17:31

„Egyre közelebb kerülünk az új tanévhez, és nagyon sok vélemény elhangzott már arról, mit kellene tenni szeptember közepétől ahhoz, hogy a gyermekeink biztonságos környezetben részesülhessenek minőségi oktatásban. Egyelőre nem lehet sokat tudni az előttünk álló járványos időszakról, ezért nem lehet kijelenteni, melyik a legjobb mód. Úgy gondolom azonban, hogy nekünk, akik eddig közvetlenül szembesültünk a világjárvány következményeivel, kötelességünk objektív módon elemezni a már rendelkezésre álló információkat, hogy reálisabb perspektívát kínálhassunk a szülőknek, a tanároknak és természetesen a gyerekeknek” — kezdte közleményét dr. Virgil Musta epidemiológus, a temesvári járványkórház vezetője.

Egy 70 ezer SARS-CoV-2 vírussal fertőzött személy vizsgálatán alapuló tanulmány eredményei azt mutatják, hogy az esetek mindössze 1,3 százalékát tették ki gyerekek, közülük is csak mindössze 30 százaléknak volt szüksége kórházi kezelésre — tehát az összes eset 0,4 százalékának. A pozitív eredményt mutató gyermekek közül 1,7 százalékot kezeltek intenzív osztályon, ezeknek az eseteknek a zömében a gyermekek egyéb betegséggel is rendelkeztek — például születési rendellenesség, elhízás, diabétesz. Az új típusú koronavírussal fertőzött gyermekek legnagyobb része tünetmentes volt vagy pedig minimális szimptómákat mutatott. Bár nagyon kevés a beteg gyermek, és még ennél is jóval alacsonyabb azoknak a száma, akik kórházi kezelésre szorultak, nem elhanyagolható az a tény, hogy a fertőzött, de tünetmentes gyerekek is továbbadhatják a kórt. Ennek leküzdésére pedig meg kell találni a legoptimálisabb módot — hangsúlyozta doktor Musta, egyúttal felsorolva egy sor szigorúan betartandó óvintézkedést.

A gyermekek járványtani szűrése otthon kell elsődlegesen megtörténjen. A szülők azok, akik jól ismerik gyermekeiket, és akik fel tudják ismerni, ha azok a betegség tüneteit mutatják — ebben az esetben pedig nem szabad közösségbe küldjék gyermekeiket.

Dr. Virgil Musta szerint azoknak a gyermekeknek, akiknek más betegségük is van — például örökletes betegségeik vannak, cukorbetegek, elhízottak —, nem lenne szabad iskolába járniuk, hanem online kellene részt venniük az órákon. Azon gyermekek esetében is ugyanígy kellene eljárni, akik beteg családtaggal — idős, szívbeteg, diabéteszes — élnek egy fedél alatt, illetve ha mégis iskolába járnak, akkor odahaza minimálisra kell csökkenteni a kapcsolatot, és be kell tartani a megfelelő higiéniai szabályokat és óvintézkedéseket. A szakorvos szerint a szülőknek még jobban oda kell figyelniük a gyermekekre, ha nincsenek az iskolában: kerülniük kell a zsúfolt helyeket, maszkot kell hordaniuk, ahol szükséges, és folyamatosan fertőtleníteniük, mosniuk kell a kezeiket.

Kerülni kell az osztálytermek túlzsúfoltságát az iskolákban: a diákok egy része otthon maradhatna, és online tanulna, majd bizonyos időközönként cserélnének az osztály többi részével. „Itt nagyon fontos, hogy a kialakult csoportok ugyanazon a struktúrán maradjanak, így, ha pozitív esetet észlelnek, akkor a gyermekeknek csak az egyik csoportját érinti az otthoni elszigetelés, és a másik járhat iskolába” — tette hozzá.

A szakértő kiemelte még az oktatási intézmények rendszeres fertőtlenítésének és szellőztetésének fontosságát, valamint azt is, hogy a pedagógusoknak is ismerniük kell a COVID-19 tüneteit, meg kell tartaniuk a diákokkal szemben a 2 méteres távolságot, és ha észlelik magukon a betegség szimptómáit, természetesen ne menjenek dolgozni!

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Ilyen lesz a 2024/25-ös tanév

Alig több, mint két hét múlva kezdődik az iskola!
Szatmárnémeti

Szatmári áldozata is van az influenzának

Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Szatmár megye

Növekszik a megbetegedések száma

Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.