Belföld

Az iskolaelhagyást erősíti az online oktatás

Fotó: pexels.com
2020.12.18 - 14:21
A 9 év alatti romániai gyerekek közül 451 895 maradt ki az oktatási rendszerből különböző okok miatt. Ezt a jelenséget idén felerősítette a koronavírus-járvány miatt az online oktatásra való átállás, ezért 2021-től elengedhetetlen az iskolák, óvodák megnyitása.

Románia több ezer gyereket veszít el az iskolába vezető úton — hívja fel a figyelmet a Salvaţi Copiii Egyesület legújabb kampányában. A 2011-ben elfogadott tanügyi törvény hatálybalépésétől napjainkig 451 895 9 év alatti romániai gyerek maradt ki az oktatásból különböző okok miatt. Az egyesület legújabb, Segíts, hogy ne engedjük őket elveszett gyerekekké válni elnevezésű kampányában 30 olyan gyerek mondja el történetét, aki kimaradt az oktatási rendszerből. Ennek a világjárvány által sújtott esztendőnek a végén, mely gyökerestől megváltoztatta életünket, prioritásainkat és viselkedésünket, a Salvaţi Copiii Egyesület arra hívja fel a figyelmet, hogy egy kritikus időszakot élünk meg a gyerekek oktatását tekintve. A kampány elsősorban a hatóságokat szeretné megszólítani, hogy gondolják át az iskolák bezárásáról szóló döntésüket, és nyissák meg a tanintézményeket 2021 januárjától. Természetesen biztosítani kell minden szükséges eszközt annak érdekében, hogy a gyerekek, a pedagógusok és a kisegítő személyzet biztonságban legyen az iskolában, óvodában. Muszáj biztosítani az oktatáshoz való hozzáférést a legsérülékenyebb gyerekek számára, akik szegénységben és szociális kirekesztettségben élnek, és nagy eséllyel az iskolaelhagyás lesz a következő lépés az életükben, amennyiben a hatóságok nem tesznek semmit ez ellen. Az oktatáshoz való alapjogot minden gyereknek biztosítani kell.

Oktatási helyzetkép

A romániai oktatási rendszer színvonaláról szóló aggasztó adatokat mindenki ismeri, s amennyiben nem sikerül adekvát megoldást találni az adott helyzetre, a negatív hatásokat nemcsak a következő generációnak kell elszenvednie, de a társadalomnak is. Az oktatás hiánya a mélyszegénységben és a társadalmi kirekesztettségben tartja a gyerekeket. Ez a megkérdőjelezhetetlen valóság, melyet 278 ezer, 18 és 25 év közötti, elemi iskolai végzettséggel sem rendelkező fiatal nap mint nap megél.

Ehhez az általános helyzethez hozzájárult a rendszer hibás problémamegoldása a koronavírus-járvány idején, mely empátiamentesnek bizonyult a sebezhető gyerekek tekintetében, és hozzájárul a társadalmi kirekesztettséghez, mivel egymillió gyerek nem tud részt venni az online oktatásban. Ilyen nagyszámú gyerek (az iskolaköteles populáció 40 százaléka) távolmaradása az oktatástól egy eddig nem látott oktatási krízisnek számít, mely a politikai döntések direkt és kirekesztő döntéseinek következménye. Ezekhez az adatokhoz meg kell említenünk, hogy az elmúlt két évtizedben az oktatási rendszer csak minden második gyereknek tudta biztosítani az elfogadható abc-tanítást vagy az elégséges minősítést a tudományok, matematika területén. A gyerekek másik fele, bár fizikailag jelen volt a tanórákon, szisztematikusan kikerült a tanulási folyamatból, ezáltal pedig funkcionális analfabétává vált.

Sürgős tennivalók 2021-ben

A minőségi oktatás biztosítása attól függetlenül, hogy milyen családban, környezetben él a gyermek, az egyetlen hatékony módszer arra, hogy legyőzzék a mélyszegénységet és megőrizzék önérzetüket. A döntéshozók törvényes és morális kötelezettsége, hogy átgondolják hozzáállásukat a tanüggyel kapcsolatban, és elfogadják a Salvaţi Copiii Egyesület által javasolt intézkedéseket a közeljövőre vonatkozóan. Az egyesület kihangsúlyozza, hogy sürgősségi tervet kell kidolgozni annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetben élő gyerekek be tudják pótolni a tananyagot, amit a 2020-as évben a technológiai eszközök hiányában nem tudtak elsajátítani, mivel nem tudtak bekapcsolódni az online oktatásba. Ezenkívül a hátrányos helyzetű, speciális nevelési igényű és fogyatékkal élő gyerekek számára az esélyegyenlőséget biztosító oktatási terv kidolgozása, közvitára bocsátása, majd megfelelő finanszírozása is elengedhetetlen.

Talán az egyik legfontosabb javaslata az egyesületnek az óvodák és iskolák megnyitása és a fizikai oktatás biztosítása 2021 januárjától. Ez azért kap különös hangsúlyt, mivel ismert az a tény, hogy az online oktatás nem hozzáférhető minden gyerek számára, és az oktatásból való kimaradás komoly hiányosságokat eredményez, mely a hátrányos helyzetű gyerekek esetén jobban kihangsúlyozódik. Kérik ugyanakkor az iskola utáni oktatási program (8-tól 16–17 óráig) kiterjesztését és a szükséges személyzet biztosítását a kormány által, ugyanakkor fokozatosan ki kellene terjeszteni a meleg ételt biztosító programot minden iskolás- és óvodáskorú gyerekre. Szintén megoldandó feladat az iskolai egészségügyi ellátás és pszichológiai szaktanácsadás biztosítása minden oktatási intézményben. Az egyesület szakembereinek meglátása szerint fontos lenne a tanügyi törvény megváltoztatása annak érdekében, hogy a diákok, szülők és pedagógusok is részt vehessenek az oktatást érintő intézkedések meghozatalában és az iskolai teljesítmény mérésének követésében. Az egyesület ugyanakkor azt is tanácsolja, hogy kerüljön ki az oktatás a politikai nyomás alól, ami csak úgy érhető el, ha a tanfelügyelőket és iskolaigazgatókat versenyvizsgával alkalmazzák, nem az eddigi gyakorlat alapján politikai alapon történő kinevezésekkel, ugyanakkor biztosítani kellene az iskolai autonómiát, hogy a diákok, szülők és pedagógusok beleszólhassanak az őket érintő döntésekbe. A Salvaţi Copiii Egyesület ugyanakkor azt is javasolja, hogy duplázzák meg az oktatásra szánt költségvetést, 2021-től fokozatosan növelve a keretet, és az iskolák fejkvótaalapú támogatását is át kellene gondolni, hogy az minden igényt kielégítő oktatási standardot biztosíthasson.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.