Nagykároly

Az iskola megerősít a kultúránkban

2013.09.19 - 19:01

Egyházi és politikai együttműködés révén valósult meg az az épületbővítés, amelynek révén új szárnnyal bővült a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum. Új osztályok, tornaterem, iskolai könyvtár is helyet kaptak a korszerű épületben.

 

Magas rangú egyházi személyek, a politikai élet ismert alakjai voltak a szeptember 19-i épületszárny-átadási ünnepség meghívottai. Az esemény házigazdája Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök volt, aki megálmodta s valóra váltotta mindazt, amit ma magyar iskolaként ismerhetünk Nagykárolyban. A püspök úr megköszönte mindenkinek a munkát és a támogatást, majd Isten áldását kérte mindenkire.

Hatalmas munka eredményét csodálhatták meg tegnap a meghívottak, és tehetik mindezt nap mint nap a helybeliek és diákok. A piarista oktatás 1992-ben „tért vissza” Nagykárolyba. Ekkor alakult meg a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, mely átvette és folytatja azt a piarista örökséget, amely Nagykárolyt a kommunizmus évei előtti időszakban jellemezte. Az intézmény jelenlegi főépülete 2006-ban került vissza egyházi tulajdonba, és 2008-tól ad helyet az iskolának. A hétfőn elkezdett új tanévet húsz osztállyal (5 elemi, 2 gimnáziumi és 13 líceumi) és mintegy félezer diákkal kezdték. Líceumi szinten természettudományok, humán-teológia és közélelmezés-turizmus szakirányokon folyik az oktatás. A tegnap átadott új szárny építését tavaly kezdték el, s idén szeptemberben fejezték be. Új osztálytermek, mosdók, folyosók, belső udvar, tágas könyvtár és korszerű tornaterem — ezek alkotják az új szárnyat. Az iskolával kapcsolatos információkat Kocsis Alíz igazgatónő és Mircea Dohan aligazgató mondták el az egybegyűlteknek.

Kovács Jenő polgármester beszédének alappillére az iskola és a templom jelentőségének és elválaszthatatlanságának gondolata volt. Beszédében a magyar nyelvű oktatás fontosságáról is beszélt a polgármester.

Nagykároly elöljáróját dr. Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese követte a szónokok sorában. A miniszterelnök-helyettes részletesen beszélt az egyházi iskolák szerepéről. Mint mondta, az egyházi iskoláknak olyan sajátos értékük van, ami semmi mással nem pótolható. „Ennek oka, hogy nem csak oktat, ismereteket ad át, hanem nevel is, oly módon, ahogy az oktatás önmagában nem tudna” — mondta Semjén. A miniszterelnök-helyettes felidézte azt az évekkel ezelőtti beszélgetést, amelyet Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspökkel folytatott, az akkor még csak elképzelés szintjén álló épülettel kapcsolatban. A püspök úr akkori határozottságának, eltökéltségének az eredményét csodálhatják ma meg — hangsúlyozta Semjén Zsolt.

A kereszténység és a nemzet kapcsolatáról a miniszterelnök-helyettes az alábbiakat mondta: „A kereszténység mindig értékelte a nemzetek létét. Mert a nemzettől kapjuk nyelvünket és kultúránkat. Ezzel kapcsolatban két tévedés is van a köztudatban. Az egyik, amely nem tartja értéknek a nemzetet, míg a másik a sovinizmus. Ez utóbbi az, amelyik egy nemzet vélt életjoga alapján azt vallja, hogy egy nemzet érdeke az, hogy a többi nemzet ne létezzen. Ez is tévedés, mert minden nemzetnek joga van a létezéshez, ugyanakkor minden nemzetnek az a küldetése, hogy saját értékeit megőrizze. Erre tanít minket a kereszténység és az iskola is. Tiszteljünk minden nemzetet és kultúrát, azonban ne feledjük, hogy a mi küldetésünk saját nemzetünk és nyelvünk megőrzése. Mert ezt csak mi adhatjuk tovább az egyetemes emberiségnek. Ezért fontos ez az iskola is, hiszen megerősít minket kultúránkban” — nyomatékosította Magyarország miniszterelnök-helyettese.

 

„A mi világunk újrateremtése”

 

A magyar politikust követően, Kelemen Hunor, az RMDSZ országos elnöke szólt a jelenlévőkhöz. „Folyamatban van a mi világunk újrateremtése, annak a világnak, amelyet a kommunista diktatúra halálra ítélt, meg akart szüntetni” — mondta Kelemen.

„Meg akartak minket fosztani nemzeti identitásunktól, iskoláinktól, templomainktól. Nem sikerült. Mélyek a gyökereink, ezer esztendő nem kevés idő, ezt nem lehet felszámolni. A múlt értékeinek továbbörökítését, a múlt felé fordulást jelenti az a folyamat, amikor újrateremtjük világunkat. Olyasmiket örökítünk át, amik kiállták az idő próbáját. Ilyen az egyházi oktatásunk is” — fogalmazott az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor az összefogás fontosságát is hangsúlyozta, mondván, hogy ez sok olyan akadályon vezetett át minket az elmúlt bő két évtizedben, amik nélkül akár el is bukhattunk volna. „Az összefogás, az egymásra figyelés vitt minket előre eddig is. Kihívás, hogy értékeinket ötvözzük a 21. század kihívásaival, de hiszem, hogy sikerülni fog. Ha pedig egyharmados hozzájárulásról beszélünk, elmondanám Semjén Zsoltnak, hogy van még néhány projektünk, ahol számítunk az egyharmadra. Lehet, hogy nem ilyen nagy mértékben, de ha a kétharmad az egyharmadával segít, akkor biztos képesek leszünk a mi világunk újrateremtésére. A jövőben is össze kell fognunk, biztosan kell azon az úton mennünk, hogy a jövőben itt Nagykárolyban és a Kárpát-medencében, a mi magyar világunk újrateremtése sikeres legyen” — hangsúlyozta.

A beszédeket követően az iskola kisdiákjainak műsora következett, majd Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök megáldotta és felszentelte az épületet. A vendégek megtekintették az új épületrészt, majd állófogadás következett. Ennek keretében a püspök megköszönte a korábbi igazgatónő, Poszet Anikó eddigi munkáját és az intézmény érdekében hozott összes erőfeszítését. A volt igazgatónő a továbbiakban tanári katedrájához visszatérve tevékenykedik majd. A piarista rend hagyományainak újrateremtésében vállalt munkájáért emlékplakettet is átvett Poszet Anikó.

 

Tőtős Tímea