Szatmárnémeti

Az internethasználat veszélyeiről

2012.09.25 - 18:44

A legnagyobb probléma, hogy a szülők nem szabnak határokat a gyermekeiknek, az iskolákban pedig nem fordítanak kellő figyelmet a diákok informálására. A bűnmegelőzés hetének második napján az internethasználat veszélyeire hívták fel a figyelmet.

Az idén immár hetedik alkalommal megrendezett Bűnmegelőzés Hete nevet viselő rendőrségi akciósorozat második napján az internethasználat veszélyei volt a téma. Ennek kapcsán a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség képviselői kerekasztal-beszélgetésre invitálták Szatmár megye tanintézményeinek aligazgatóit, melyen többek között a diákokra leselkedő veszélyekre terjedtek ki. A meghívásnak 25 aligazgató tett eleget, Szatmárnémeti, Nagykároly és Majtény iskoláiból. A találkozó első részében Simona Săndulescu rendőrbiztos és Felicia Hrihorişan rendőrfelügyelő a gyermekpornográfia megelőzése érdekében végzett, korábbi rendőrségi tevékenységekről számolt be a jelenlévőknek. A „Te kit fogadsz el?” nevet viselő kampány keretében végzett kutatásaik szerint a 11—15 éves gyerekek több mint 80 százaléka már olyan internetfelhasználó, aki regisztrálva van valamilyen közösségi oldalra, ezzel szemben 10 gyermekből csak egy az, aki zaklatás esetén be is jelenti azt. Fontosnak tartották elmondani, hogy Romániában sajnos nagyobb az esélye annak, hogy a gyerekek veszélybe kerüljenek az internet használata miatt, többek között azért is, mert szüleik egyre kisebb százalékban figyelnek oda gyermekük ilyesfajta tevékenységeire. Figyelembe véve a diákok fokozott internethasználatát, valamint a rájuk leselkedő veszélyek alábecsülésére való hajlamukat, a rendőrség képviselői megkérdezték a tanulókat, mit tennének szüleik helyében. Săndulescu Simona rendőrbiztos elmondása szerint a diákok válaszából egyértelműen kiolvasható, hogy a legtöbb esetben semmilyen szülői korlátozás nem szab határt internet-, de akár számítógép-használatuknak sem. Olyan válaszok hangzottak el, mint „ folyamatosan ellenőrizném a gyermekemet”, „korlátoznám a számítógép előtt töltött időt, esetleg az internet-hozzáférést”, „tájékoztatnám arról, hogy mik azok az információk, amiket nem oszthat meg közösségi oldalakon”. A rendőrség képviselőinek elmondása szerint a szülők mellett a tanárok is felelősséggel tartoznak azért, hogy a diákok biztonságban legyenek, ennek érdekében kérték a jelenlévőket, hogy több időt szakítsanak arra, hogy osztályfőnöki órák vagy egyéb tevékenységek által biztosítsák a diákok kellő informáltságát a témában.

Az iskolai tanácsadó szerint

A témával kapcsolatban felkerestük a Hám János Katolikus Iskolaközpont iskolai tanácsadóját is. Frigy Szabolcs kérdésünkre elmondta, mik azok a problémák, amelyekkel az iskolában találkoznak. „A diákok erős vizuális kultúrában élnek, nagyon nehéz lekötni a figyelmüket egy hagyományos órán, ez épp annak köszönhető, hogy az internet nagyon gyorsan változó, saját igényeknek megfelelően alakítható felület”, elmondása szerint ez a hangsúlyozott képi szemléletmód pszichikai és kommunikációs problémákat is okozhat, esetleg önbizalomhiányt vonhat maga után. Frigy Szabolcs véleménye szerint a legnagyobb probléma, hogy „a diákok életében az internet mindig egy kompetitív szereplő”, sok esetben hátráltathatja őket, és emiatt válnak felületessé, nem tudnak egy bizonyos dologra koncentrálni, mert folyamatosan futnak előttük az információk. A diákok csak részleges adatokat tárolnak, tudásuk lexikális, a fogalmi keret azonban, ahova ezt a tudást el lehetne helyezni, sajnos nincs meg. Az iskola, amellett, hogy fogalmi hálót épít az információk köré, egyfajta moralitást is csatol az ismeretekhez, amit azonban az internet nem tud megadni. A tanácsadó elmondása szerint ezeket a problémákat az is okozhatja, hogy a legtöbb esetben a szülők semmilyen szabályhoz nem kötik az internethasználat mértékét.

 Mészáros Petra