Szeptember a fertőző betegségekről való tájékoztatás hónapja, ennek keretében az influenzával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat osztotta meg a lakossággal az Országos Közegészségügyi Intézet és az Egészségügyi Minisztérium. Az influenza fertőző betegség, amely súlyos szövődményeket okozgat, de néhány egyszerű óvintézkedéssel megelőzhető. Mint írták, a COVID 19 megelőzésére irányuló legismertebb intézkedések segíthetnek az influenza terjedésének megelőzésében is.
Az influenza elleni védekezés legjobb módja a védőoltás, így védheti meg magát és családját az influenzától – szögezték le a hatóságok. Nagyon fontos a gyakori kézmosás vízzel és szappannal. Ha szappan és víz nem áll rendelkezésre, használjanak alkohol alapú fertőtlenítőszert. Szintén kiemelik az önkéntes otthoni elkülönülést influenza vagy COVID 19 fertőzés esetén. Azok, akik olyan személyt gondoznak, akinek influenzája vagy légzőszervi tünetei vannak, viseljenek védőmaszkot! Erre akkor is szükség van, ha zsúfolt és/vagy nem megfelelően szellőztetett helyen tartózkodnak. Figyeljenek oda a távolságtartásra is a beteg emberektől, akik köhögnek, tüsszentenek. Kerüljék a szem, az orr és a száj megérintését, mert a mikrobák így terjedhetnek.
Mikor kell influenza ellen oltatni?
Ideális esetben, a védőoltást minden évben, ősz közepén kell beadatni. Azon vírus típusának függvényében, amely minden évben kering, az influenza időszaka általában októbertől májusig tart. Az influenzavírusok folyamatosan változnak, és nem ritka, hogy minden évben új influenzavírusok jelennek meg, vagy az influenzaidőszak kezdete korábban van.
Az injektált influenza elleni vakcina inaktivált vírust tartalmaz, ami már nem fertőz. A fájdalom vagy enyhe láz normális immunrendszeri reakció és általában csak egy-két napig tart. Az influenza elleni vakcina bizonyítottan biztonságos, a súlyos mellékhatások rendkívül ritkák – emelik ki.
A lakosság 5–15 százalékát érinti
Minden évben az emberek 5–15 százalékát érinti az influenza. Az influenza enyhe, kellemetlen betegség lehet bizonyos egyének számára, míg másoknak, különösen a kockázati csoportokba tartozóknak súlyos szövődményeket okozhat.
A veszélyeztetett csoportok a következők: azok a 6 hónap és 64 éves kor közötti egyének, akik krónikus betegségben szenvednek (tüdő, szív- és érrendszeri, metabolikus, vese- vagy májbetegségben, cukorbetegségben, autoimmun betegségben szenvedők vagy túlsúlyosak); 6 hónaposnál nagyobb, de 5 évesnél kisebb gyermekek; várandósok; orvosok, egészségügyi szakemberek és kisegítő személyzet; állami gondozásban, intézményben élő felnőttek és gyermekek; veszélyeztetett személyeknek orvosi, szociális és otthoni gondozást nyújtó személyek.
Idén már a páciens váltja ki a patikából!
Az Egészségügyi Minisztérium ettől az ősztől új stratégiát vezet be az influenza elleni védőoltási kampányban: az oltóanyagot a patikákból kell majd kiváltani, a családorvos által felírt recept alapján.
Az oltakozni kívánó személyek tehát a családorvossal kell egyeztessenek telefonon, aki kiállítja az elektronikus receptet, a vénnyel kiváltják a vakcinát a patikából, majd visszaviszik, hogy a háziorvos beadja. Nem csak a családorvos írhatja fel azonban az oltást, hanem például a krónikus tüdőbetegségben szenvedőknek akár a tüdőgyógyász is.
A veszélyeztetett csoportok számára ingyenes vakcina, azok az 50–65 évesek pedig, akiknek nincs krónikus betegségük, 50 százalékos kedvezményt kapnak.
Bumbuluț Krisztina