Hazánkban még mindig sok tanintézményt vezetnek ideiglenesen kinevezett igazgatók. Erre azért van szükség, mert a tanügyminisztérium az elmúlt években nem fektetett túl nagy hangsúlyt az igazgatók számára megszervezendő versenyvizsgákra, ezért minden esetben, amikor lejár egy igazgató, aligazgató versenyvizsgával betöltött mandátuma, ideiglenes intézményvezetőt neveznek ki. Szatmár megyében is több tucat tanintézmény-vezető van, akit a megyei tanfelügyelőség nevezett ki a tisztségre. Az intézményvezetői állásokra a tanügyminisztérium versenyvizsgát tervez kiírni, azonban a kinevezések csak év végén, december második felében történhetnek majd meg. Amíg a versenyvizsgára sor kerül, a szenátus döntő házként egy módosító kezdeményezést szavazott meg, melynek értelmében ezentúl az iskolai vezetőtanács dönt az ideiglenesen kinevezett igazgató személyéről.
„Döntő házként megszavazta a szenátus azt a törvénymódosító kezdeményezést, amely megváltoztatja az ideiglenesen kinevezett igazgatókra vonatkozó szabályokat. Azzal, hogy az iskolai vezetőtanács hatáskörébe helyeztük ezt a döntést, egy újabb lépést tettünk a decentralizálás, depolitizálás útján” — mondta Turos Lóránd, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője. Az eddigi szabályozással ellentétben a törvény hatályba lépése után nem a tanfelügyelőségek nevezik ki az ideiglenes igazgatót, hanem az iskolák vezetőtanácsai. Az igazgatói tisztséget azok a tanárok is megpályázhatják, akik nem tagjai az ún. országos menedzsmenti testületnek.
Novák Csaba-Zoltán Maros megyei szenátor, a szenátus tanügyi bizottságának alelnöke rámutatott: a kisebbségi oktatási intézményekben továbbra is érvényben marad az a feltétel, hogy az igazgatónak, a vegyes tannyelvű iskolákban pedig az egyik intézményvezetőnek ismernie kell az adott kisebbség nyelvét. A módosított törvény világosabban, explicit módon szabályozza, hogy az igazgató kinevezéséhez szükséges az adott kisebbségi érdekvédelmi szervezet írásos beleegyezése, a felekezeti iskolák esetében pedig az adott egyház beleegyezése.
„Fontos, hogy kizárjuk a lehetőségét annak, hogy a tanfelügyelőség önkényesen olyan személyeket nevezhessen ki vezető tisztségekbe, akik nem ismerik, nem veszik figyelembe az adott közösség, önkormányzat sajátos helyzetét, problémáit” — összegzett Kovács Irénke Szilágy megyei szenátor. SZFÚ