Szatmárnémeti

Az évszázad egészségügyi válsága

2020.03.16 - 09:36

Dr. Călin Bumbuluţ szerint az elmúlt száz év legnagyobb egészségügyi válságával szembesülünk mostanában, amire generációk óta nem volt példa. Legyünk türelemmel, és maradjunk otthon!

Olyan nehéz időket élünk, amelyeknek a súlyosságával az emberiség több generáción át nem találkozott, valószínűleg ez az elmúlt száz év legnagyobb egészségügyi válsága — közölte dr. Călin Bumbuluţ, a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője. „Az európai családorvosok élen járnak a világjárvány elleni küzdelemben, és sajnos néha a legmagasabb árat fizetik — ez a helyzet elhunyt, hős munkatársunk, Roberto Stella, az olaszországi Varese tartomány orvoskamarája elnökének esetében is” — írta a szakember, aki szerint az ilyen helyzeteket el lehetne kerülni azzal, hogy megfelelő védőeszközöket biztosítanak az egészségügyi személyzetnek, amíg pedig ezeket az intézkedéseket nem hozzák meg és hajtják végre gyorsan, addig a legtöbb európai uniós tagállam orvosai, családorvosai felelőtlenül ki vannak téve a rossz rendszerek által okozott fertőzések veszélyének, ezáltal veszélyeztetve az egészségügyi ellátás alapjait, ami beláthatatlan következményekkel járhat.

Rendkívüli intézkedések bevezetését kérik valamennyi családorvos számára: biztosítsák a védőfelszerelést a szakembereknek, hogy el tudják látni a hozzájuk forduló betegeket, biztonságos módon és hatékonyan folytathassák a páciensek kezelését, osztályozását. A hippokratészi eskü most még aktuálisabb, mint eddig bármikor, mert amellett, hogy „a betegek egészsége szent kötelesség számomra”, azt is kijelenti, hogy „lelkiismerettel és méltósággal fogom gyakorolni a szakmát”, és „kollégáim testvérek lesznek” —

teszi hozzá.

A szatmáriakhoz is szólt

A következő napokban újabb szintre lép a vírusfertőzöttség közösségeinkben, a hatóságok pedig különböző szigorításokkal próbálják fékezni a terjedését, korlátozásokat hoztak, az orvosközösség teljes mértékben részt vesz ezen intézkedések végrehajtásában. A családorvos arra kér mindenkit, korlátozza a szükséges minimumra azokat az alkalmakat, amikor el kell hagyja az otthonát. Kéri, hogy vegyék figyelembe a következő szempontokat az egészségügyi szakemberek tevékenységével kapcsolatban: az orvosi személyzet korlátozott számban és elérhetőséggel rendelkezik. Ne keresse fel ezekben a napokban krónikus egészségügyi problémával orvosát, ha állapota nem romlott, és megfelelő kezelés alatt áll. Az erőforrásokat észszerűen kell felhasználni, mivel nem tudják, mennyi ideig fognak korlátozott készletet felhasználni. Ha szükséges, akkor nem szabad habozni, üzenetet kell írni a kezelőorvosnak, családorvosnak, vagy telefonálni — mondja Bumbuluţ doktor, hozzátéve azonban: csak előzetes időpont-egyeztetést követően menjünk a rendelőbe, mert a várótermekben a más páciensekkel való várakozás, a zsúfoltság elősegíti a vírus terjedését.

Ha ideiglenesen felfüggesztett orvosi tevékenységet tapasztal, akkor ne haragudjon, hanem gondoljon arra, hogy krónikus egészségügyi problémáit közösen fogja majd megoldani a kezelő szakemberrel, ha a vírus terjedésének csúcspontján már túl vagyunk.

Ne essen pánikba! Csak a hivatalos intézmények és az általuk felhatalmazott személyek tanácsát kell követni. „Mindenkinek jó egészséget kívánunk, és bízunk abban, hogy hamarosan szerencsésen túljutunk ezen a helyzeten” — írta dr. Călin Bumbuluţ.

Bumbuluţ Krisztina