Az Európai Tanács célkitűzése, hogy az Európai Unió vezető szerepet vállaljon a környezetvédelemben, ezért a tagországoknak meg kell erősíteniük a 2050-re klímasemlegessé váló Európáról szóló kötelezettségvállalást - írta az Európai Tanács elnöke az uniós tagállamok vezetőinek küldött, csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében.
Charles Michel hangsúlyozta, a klímasemlegességre való áttérés új lehetőségeket teremt a gazdasági növekedésre.
Ugyanakkor azt is fel kell ismerni, hogy ehhez minden tagállam erőfeszítéseire szükség van. A cél felé vezető tisztességes és kiegyensúlyozott út megtervezéséhez keretrendszert kell létrehozni, és meg kell teremteni a szükséges erőforrásokat, figyelembe véve az eltérő nemzeti sajátosságokat - taglalta.
Tájékoztatása szerint a csúcstalálkozó első munkanapjának végén az állam-, illetve kormányfők megvitatják a 2021 utáni többéves pénzügyi keretről szóló javaslatot.
"A hosszú távú költségvetés kulcsfontosságú terület az unió jövője szempontjából, ezért a munkát új szakaszába kell léptetni. Ehhez azonban minden fél részéről engedményekre lesz szükség" - fogalmazott.
Az uniós tagországok vezetőinek azon kell dolgozniuk, hogy a végleges megállapodás kulcsfontosságú elemeit meghatározzák - emelte ki.
Az első munkanap a kelet-ukrajnai konfliktus megoldását célzó minszki megállapodás végrehajtásáról szóló rövid ismertetéssel zárul, végezetül Afrikával és Törökországgal kapcsolatos állásfoglalást fogadnak el.
A csúcstalálkozó második, pénteki ülésnapján Christine Lagarde-dal, az Európai Központi Bank elnökével és Mario Centenóval, az eurócsoport vezetőjével az unió gazdasági helyzetéről folytatott eszmecsere után áttekintik a gazdasági és monetáris unió megerősítése terén elért előrehaladást.
Michel tájékoztatása szerint a csúcstalálkozó az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnése (Brexit) folyamatának áttekintésével zárul. Zárónyilatkozat keretében az unió fogja megerősíteni, hogy a kilépést követően is a lehető legszorosabb kapcsolatra törekszik a szigetországgal - közölte.
A tagországok szoros együttműködésére van szükség az unió előtt álló feladatok megoldásához, hogy Európa bátrabbá, gazdagabbá és magabiztosabbá váljon - zárta meghívólevelét az Európai Tanács elnöke.