Külföld

Az európai gázháború igazi vesztesei

(Fotó: EUROPRESS/AFP - Alexander Zhobin)
2022.11.11 - 07:30
Nem Európában kell keresni az energiaválság igazi veszteseit. Ha drágán is, de az öreg kontinensen lesz áram, meg gáz, de az európai országok annyit felvásároltak belőle, hogy sok helyre nem jut.

Miután az oroszoktól kevesebb gázt vett Európa, muszáj volt máshonnan pótolni, ezért olyan LNG készleteket vásároltak fel az EU országai, amelyekből eddig az észak-afrikai országokat, a Fülöp-szigeteket, Indiát, Pakisztánt, vagy Bangladest látták el. Súlyos a villamos-energia helyzet Moldovai köztársaságban.

Elszívja a gázt Európa

Az európai országok energiaszámlái jóval magasabbak leszek a korábban megszokottnál, azonban az európaiak várhatóan megússzák az első olyan fűtési szezont, amikor kevésbé számíthatnak az orosz energiahordozókra. Ez kevésbé igaz a világ szegényebb részeire – írja a Bloombergre hivatkozva több internetes portál is. Európa energia-biztonságának fenntartása energia-szegénységet okoz másfelé a világban, főleg a feltörekvő országokban. Az EU nagyon sokat fizet a gázért, és elszívja az energiahordozót a világ más térségei elől – nyilatkozta Saul Kavonic, a Credit Suisse szakembere.

Baj van Moldovában

A megdrágult energia és a megdrágult dollár miatt egy közeli országban is nőnek a gondok. Maia Sandu moldovai államfő szerint országa is drámai energiaválsággal küzd, félő, hogy áram és gáz nélkül maradnak a télen. Az ellátással most is gondok vannak, és minden nap kihívást jelent az ország energia-szükségletének biztosítása.

Félannyi gáz

A moldovai fogyasztóknak a földgáz ára a tavalyi hatszorosára emelkedett, és jelenleg duplája a romániainak. Mióta Oroszország az ukrán hálózatot bombázza, a Gazprom felére csökkentette a Moldovába szállított gáz mennyiségét.

Mindent elvisz a gázszámla

A villamos energia terén is súlyos a helyzet: kérdésessé vált, hogy lehet-e még számtani a Dnyeszteren túli területeken (Moldova oroszbarát, szakadár részén) előállított energiára. A kormány megpróbálja támogatni a kis jövedelmű embereket, hiszen az energiaszámlák a családok jövedelmének 70-75 százalékára emelkedtek.

Segítségkérés az életben maradásért

Sandu hozzátette: amikor segítséget kérnek az európaiaktól, azt nem a kényelmesebb életért teszik, hanem azért, hogy életben maradjanak a szabad világ részeként.

Princz Csaba