Az Európa Ligában folytatja a Vidi

2018.08.30 - 10:05

Összesítésben alulmaradt a MOL Vidi FC a görög AEK Athénnal szemben, miután kedd este csak egy döntetlenre futotta a magyaroktól a Bajnokok Ligája playoff körének visszavágóján. A BL főtáblája ugyan nem jött össze, az EL csoportkörében viszont ott lesz a magyar bajnok.

Csodára készült a Vidi, konkrétan arra, ami a Bajnokok Ligája történetében egyetlen magyar csapatnak sem sikerült még: négy selejtezőkört sikerrel letudva eljutni a főtábláig.

Csupán emlékeztetőül: a Dudelange volt a magyar bajnok első „áldozata”, a Ludogorec a második — holott mindenki a bolgár csapatot tartotta a párharc favoritjának, ahogyan a harmadikként kiütött Malmőt is. A Vidi negyedik ellenfele a görög bajnok AEK Athén volt.

A két csapat első találkozóját Budapesten, a Groupama Arénában rendezték, ahol a görögök 2–1 arányban győztek, így előnyből várták a visszavágót. A Vidinek legalább 2–0-s győzelem kellett volna idegenben a továbbjutáshoz, vagy minimum egy 2–1-es győzelem a hosszabbításhoz, tehát Marko Nikolics vezetőedző annak tudatában állította össze a piros-kékek kezdő tizenegyét, hogy a székesfehérváriaknak mindenáron győzniük kellett.

Ahogy azt várni lehetett, az Üllői úton kiállított Huszti Szabolcs helyett Marko Scsepovics került be a csapatba. A malmői mérkőzés óta kézsérüléssel bajlódó, emiatt előbb-utóbb műtőasztalra fekvő Fiola Attila a világ minden kincséért sem hagyta volna ki a találkozót, és természetesen nem is hagyta ki — hétfőn még gipsz feszült a kezén, kedd este már csak egy rögzítőkötés, így Szymon Marciniak lengyel játékvezető részéről sem volt akadálya annak, hogy pályára lépjen.

Fantasztikus, a téthez méltó hangulatban kezdődött az összecsapás. Ahogy azt Marko Nikolics a mérkőzés előtti napon sugallta, a Vidi nem kezdett fejvesztve rohamozni, inkább átengedte a kezdeményezést ellenfelének. Ennek kis híján megitta a levét az ötödik percben: Hélder Lopes csak egy hajszállal késett le Petrosz Mantalosz beadásáról. Ennél is nyugtalanítóbb volt, hogy két perc múltán a bíró felmutatta a meccs első sárga lapját Boban Nikolovnak, ezt nem sokkal később Mihalisz Bakakisz a maga módján próbálta meglovagolni, amikor eljátszotta, hogy a magyar együttes macedón légiósa arcon könyökölte.

A lelátó hangos volt, de a pályán csendesen csordogált a mérkőzés, olybá tűnt, a Vidi arra vár, hogy egy-két pillanatra lankadjon a görögök figyelme. Az első nagy esély a 26. percben kínálkozott a fehérváriak előtt, ám Danko Lazovics szöglete és Anel Hadzic fejese után a labda — egy hazai játékost érintve — épphogy a kapu fölé szállt. A 30. percben Danko Lazovics még közelebb járt a gólhoz: mesteri szabadrúgását követően Vasziliosz Barkasz elképesztő bravúrral ütötte ki szögletre a jobb felső sarokba tartó labdát.

Az első félidő utolsó negyedórája is nagy küzdelmet hozott — záróakkordként Marko Livaja lőtt alig fölé. Midőn Marciniak sporttárs véget vetett a játékrésznek, megállapíthattuk, hogy eső esett, gól nem, s a magyar bajnoknak negyvenöt perce maradt arra, hogy — legalább — kétszer Barkasz kapujába találjon.

Az első gól jött is hamar, nagy kár, hogy az AEK lőtte: a Fiola Attila szabálytalanságáért megítélt büntetőt Petrosz Mantalosz váltotta gólra (1–0). A képlet ettől még nem változott, a Vidinek még mindig két találat kellett, és védője egyhamar javíthatott volna, ám beadása után a menteni igyekvő Kosztasz Galanopulosz centikkel lőtte saját kapuja mellé a labdát. Marko Nikolics ugyanakkor nem hiába mondta, hogy harcosok csapata az övé, játékosai sokadszor tettek tanúbizonyságot arról, hogy vesztett(nek tűnő) helyzetben sem adják fel, és lám, az 57. percben Loic Nego egy parádés emeléssel visszahozta a reményt (1–1).

A francia középpályás találata amennyire megfogta a hazai együttest, annyira feldobta a Vidit, egyik magyar támadás futott a másik után, az irányítást teljesen átvevő piros-kékek játékéban benne volt az újabb gól, a 68. percben Nego, három perccel később Marko Scsepovics járt nagyon közel hozzá. A hajrában a Vidi a frászt hozta a hazai drukkerekre, kapuja elé nyomta az athéni együttest, ám nem tudott újabb gólt szerezni, még emberelőnyben, Hélder Lopes piros lapja után sem. Az utolsó lehetőség Juhász Roland előtt adódott, aki a 97. percben eresztett el egy remek lövést, ami kevéssel a léc fölött zúgott el. A Vidi óriásit harcolt, a játék képe alapján közel volt a BL-főtáblához is, de az athéni iksz után búcsúzott az elitligától, és az Európa Liga csoportkörében folytatja.

Mol Vidi FC: Kovácsik – Fiola, Juhász R., Vinícius, Stopira – Nego, A. Hadzic, Nikolov (Pátkai, a szünetben) – Kovács I., Lazovics – M. Scsepovics. Vezetőedző: Marko Nikolics.

Gólszerzők: Mantalosz (48. – 11-esből), ill. Nego (57.).

Kiállítva: Hélder Lopes (80.), Livaja (98. – a kispadról).

Továbbjutott: az AEK Athén 3–2-es összesítéssel.