A két leggyakrabban gazdát cserélő károsanyag-kibocsátási kategóriába tartozó autókra számolják majd ki a legnagyobb környezetvédelmi illetéket, ha gazdát cserélnek, vagy forgalomba kerülnek a közeljövőben.
A nyilvánosságra hozott és véglegesnek tekinthető törvénymódosító-tervezet szerint a Szatmár megyében legnépszerűbb és az elnúlt két évben igen sok adásvételi szerződésben szereplő, negyedik generációs Volkswagen Golf után mintegy 1180 lejt kell fizetnie majd a vevőnek, első alkalommal történő átíratáskor. Nem sokan fognak a kétezres évek elején gyártott Opel Astrát sem venni, hiszen egy ilyen autó után kétezer lejnél is nagyobb összeg jön majd ki a zöld illeték kiszámításakor. Egy kilencvenben gyártott Euro-besorolás nélküli Dacia illetéke minden bizonnyal 1600 lej körül alakul majd.
A szennyezőbb olcsóbb
A EURO besorolás nélküli (például tengerentúlról) behozott személygépkocsik, illetve az EURO 1 és EURO 2-es besorolást kapott autók után kell majd a legkevesebbet befizetni a román Környezetvédelmi és Klímaváltozási Minisztérium kasszájába.
Az elméleti logika tehát gyakorlatba is ültetődik: koruk és elévültségük miatt ezek az autók járják majd Románia útjait a legkevesebb ideig, így ezek után fizetendő a legalacsonyabb „zöldadó”. Mondjuk, az tényleg érdekes lenne, ha egy 1600 lejt érő injektoros Dacia 1310 után 12 000 lejes illetéket kellene fizetni, azonban a gépjárművek általi károsanyag-kibocsátás megfékezésére kitalált illetéket épp a leginkább szennyező autókkal szemben minimalizálni még érdekesebb.
Három tényező
A befizetendő összeget egy három elemből álló algoritmus alapján számolják majd ki. Számítani fog a be- vagy átíratás előtt álló gépkocsi törzskönyvébe írt szén-monoxid-kibocsátás értéke, eurós besorolása, illetve a lefutott kilométerek száma.
Princz Csaba