Szatmárnémeti

Az erős napsütés első áldozatai

2015.06.05 - 08:00

„Megjelentek az idei nyári napsütés első áldozatai: szerdán két személyt — egy tinédzsert és egy fiatal nőt — kellett kórházba szállítani napszúrás miatt” — figyelmezteti a lakosságot dr. Nótárius Gabriella.

A Szatmár Megyei Mentőszolgálat orvosigazgatójának és szóvivőjének beszámolója szerint június 3-án 136 esetben riasztották az egészségügyieket, ezek közül 98 esetben volt szükség sürgős beavatkozásra. Az esetek közül két személynél a hosszú ideig a tűző napon való tartózkodás okozta a bajt: egy tizennégy éves fiút és egy 32 éves nőt erős fejfájás, túlzott fényérzékenység, émelygés, hányás miatt kellett a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi osztályára szállítani.

A napszúrást hajlamosak lehetünk apró kellemetlenségnek tartani, de a valódi napszúrás, mint az említett két esetben is, igen komoly egészségügyi probléma lehet, sőt, akár az életet veszélyeztető állapothoz is vezethet.

Dr. Nótárius Gabriella ezért azt tanácsolja a lakosoknak, hogy amennyiben lehetséges, kerüljék az erős napsugárzást délelőtt 11 és délután hat óra között. Igyanak naponta 1,5—2 liter vizet, anélkül, hogy megvárják a szomjúság érzetének kialakulását. Kánikulai időszakban pedig javasolt egy-egy pohár víz elfogyasztása 15—20 percenként. Nagy melegben ne igyanak alkoholos italokat, még sört vagy bort sem, mert ezek fokozzák a kiszáradást, de a kávé és a cukros üdítők sincsenek jó hatással ilyenkor a szervezetre, mert vizelethajtók. Fogyasszanak lédús gyümölcsöket és zöldségeket: dinnyét, szilvát, paradicsomot, uborkát..

„Vigyázzanak a családtagjaikra: a gyerekeknek, időseknek, fogyatékkal élőknek rendszeresen kínáljanak vizet, még akkor is, ha ők nem kérik. Ha lehet, tartsák a kapcsolatot az idős, magányos szomszédaikkal, rokonaikkal, barátaikkal, érdeklődjenek az egészségi állapotukról” — tanácsolja a doktornő.

A krónikus betegek — szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők, máj-, vese-, tüdő- vagy keringési problémákkal küszködők — a meleg, nyári időszakban keressék fel családorvosukat, és fokozottan tartsák be a szakember által előírt gyógyszeres kezelést és életmódbeli javaslatokat.