A környezetvédelmi minisztérium tavaly novemberben elindított, 2026-ig futó erdősítési programjáról, a legelők, gyenge minőségű mezőgazdasági területek fásításához kapcsoló rövid és hosszú távú támogatásokról tájékoztatták a regionális Erdészeti Őrség szakfelügyelői március 22-én a Partiumi Falugazdász Hálózat munkatársait.
Első kézből
Az Erdészeti Őrség nagyváradi székhelyén tartott felkészítőn a Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros megyére kiterjedő falugazdász-hálózat térségi falugazdászai vettek részt, annak érdekében, hogy az első kézből kapott információkat, tudnivalókat a gazdatalálkozók alkalmával minél pontosabban és részletesebben oszthassák meg az erdészeti program iránt érdeklődő gazdálkodókkal, területtulajdonosokkal.
Erdősítési program
A program keretében 2026-ig 803 millió eurót fordítanak erdőtelepítésre, csemetekertek létrehozására. Az erdősítési program keretében a magánszemélyek és jogi személyek egyaránt pályázhatnak, amennyiben legalább 0,5 hektáros egybefüggő területtel rendelkeznek, a beültetendő parcella pedig akár tulajdonjogi aktával, akár bérleti szerződéssel bizonyíthatóan 20 évig a pályázó használatában áll.
A gazdák nem csak az ültetés, hanem a tervezés és a védőkerítések kialakításának költségeire is teljes támogatást kapnak. Ezen felül 20 évig hektáronként évi 456 eurós erdészeti ültetvény-fenntartási támogatás is illeti a pályázókat. Amennyiben a beültetendő parcella (legelő, szántó, kaszáló, gyümölcsös) előzetesen az APIA nyilvántartásában szerepelt, mint területalapú támogatásra jelölt terület, akkor a gazda – a felsoroltakon túl – 12 esztendeig az évi 190 eurós jövedelem-kompenzációs támogatásra is jogosult.
A programról bővebb felvilágosítással, a pályázati dokumentáció összeállításának lépéseiről a Partiumi Falugazdász Hálózat falugazdászai szolgálnak. A program teljes pályázati útmutatója amúgy a impaduriripnrr.mmap.ro weboldalon található.
Hírszerkesztő