Belföld

Az energiaügyi miniszter volt a Kormány Órájának vendége, a széntüzelésű erőművek jövője volt terítéken

2021.06.23 - 08:36

Az AUR képviselője, George Simion felszólalásában nehezményezte, hogy késlekedik az ország energetikai stratégiájának elfogadása, amelyet áprilisra ígért a szaktárca vezetője.

Simion kérdőre vonta a minisztert annak kapcsán, milyen lépéseket tett az Európai Bizottság szintjén annak érdekében, hogy kitolják a romániai bányák bezárásának határidejét.

'Mondja, miniszter úr, hogyan nézett a crucea-i uránbánya dolgozóinak szemébe, mondván, hogy nem fogják őket elbocsátani, és továbbra is kapnak munkát a bánya zöldítésében és konzerválásában? Jelenleg arra kényszerülünk, hogy más országokból vásároljunk uránt, amikor van urán az országunkban' - mondta George Simion.

A PNL képviselője, Gheorghe Pecingină emlékeztette az ellenzéki törvényhozókat a kiotói megállapodásra (2005) és a 2015. december 12-i párizsi megállapodásra, amelyekhez Románia is csatlakozott. Rámutatott, ezekből a dokumentumokból kiderül, hogy a szén-dioxid-certifikátok ára nagyban függ attól, hogy Románia mit vállalt. 'Ami a széntüzelésű erőműveket illeti, a dolgok egyszerűek - ezek versenyképesek, de az ár, mivel szén-dioxid-certifikátokat kell fizetniük, az ár az egekbe szökik. Már nem állnak valódi versenyben' - fogalmazott a liberális párti képviselő.

Hozzátette: a Hunyad megyei, illetve az olténiai energetikai komplexumból a kormány megpróbálja 'megmenteni, ami megmenthető'.

A PSD-s Ilie Toma a koalíciót hibáztatta a Mintia hőerőmű leállásáért és azért, hogy Déván több ezer lakás fűtés nélkül maradt a télen. Kijelentette, hogy az energiaügyi minisztérium törvényt sért, mivel olyan politikát folytat, amely sebezhetővé teszi az országos energiarendszert azáltal, hogy lemond a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló energiatermelési kapacitásról, noha ez az egyetlen, amely az éghajlati viszonyoktól függetlenül képes működni.

Toma kijelentette, hogy a Mintia hőerőmű Románia villamosenergia-szükségletének több mint 10%-át képes biztosítani, és hogy a hőerőmű lebontására irányuló törekvések mögött 'különböző geostratégiai és gazdasági érdekek állnak'.

Az RMDSZ törvényhozója, Bende Sándor úgy vélekedett, hogy Romániában, amely az Európai Unió tagja, nincs jövője a szénbányászatnak.

'A szénbányászattal kapcsolatban (...) egyértelmű, hogy nincs jövője. E tüzelőanyag felhasználásának csökkentése a 2000-es évek eleje óta szerepel az Európai Unió napirendjén. 2010-ben új határidőt kapott (...). Nemrég a képviselőház elfogadott egy állásfoglalást az Európai Bizottság közleményéről. Ebből a közleményből idézek: "Az üvegházhatású gázok kibocsátásának 50%-os csökkentésére vonatkozó célkitűzés elérése új és zöldebb energiamixhez vezet". 2030-ra a szénfogyasztás várhatóan több mint 70%-kal csökken 2015-höz képest, a kőolajfogyasztás 30%-kal, a gázfogyasztás pedig több mint 25%-kal. A bányák bezárása tehát nem lehet meglepő senki számára' - érvelt az RMDSZ-es politikus.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Nem lesz áram az elektromos buszokhoz

Kereskényi szerint Szatmár megye és a falvak áramellátása nincs felkészülve a nagy igénybevételre.
Szatmár megye

Kevesebbet fűtöttünk, hogy takarékoskodjunk

A magas energiaárak miatt változtak a lakás melegen tartásának szokásai. A gázzal fűtők harmada csak ott fűtött ahol tartózkodott, sokan vették lejjebb a hőfokszabályozót, volt aki lezárta a lakás egy részét.
Belföld

Előbb-utóbb mégiscsak meg lesz adóztatva a napfény

A napkollektorosok érdekvédelmi szervezete szerint a termelés méréséhez szükséges berendezések máris megvannak, viszont a kormány szerint csak 2026-tól lesz lehetőségük megadóztatni a napfényből termelt villamosenergiát.