Nagykároly

Az emlékezés kötelességünk

2015.01.10 - 08:00

Két napig tart Nagykárolyban a Német Demokrata Fórum megyei és nagykárolyi szervezete közös szervezésében a sváb deportálás hetvenedik évfordulója alkalmából rendezett emlékünnepség.

Nem szabad hagyni, hogy a deportálás ténye feledésbe merüljön, mint ahogy arra is mindig emlékezni kell, min mentek keresztül őseink! — ezzel a felhívással rendezik meg minden évben az emlékünnepségeket a Német Demokrata Fórum szervezetének képviselői. Idén a szomorú alkalom kerek, hetvenedik évfordulóját ünneplik. A rendezvények központi helyszínéül Nagykároly szolgál az idén, a pénteki nyitónapon köszöntők hangzottak el, majd előadások és filmvetítés következett.  Johann Forstenheizler elnök az NDF észak-erdélyi szervezete nevében köszöntötte az egybegyűlteket. Német, román és magyar nyelvű köszöntőjében részletesen kitért az emlékezést és a történelmi tények hitelességének megőrzését célzó rendezvények fontosságára. Mint mondta, két olyan témájú könyv is megjelent a témában az idők folyamán, melyek a deportálás borzalmait elszenvedők elmondása alapján kerültek megírásra. Ezek a könyvek segítenek abban, hogy a történelmi tényeket még jobban megismerjük, s hitelességükben ne kételkedjünk. Aki rendelkezik sváb felmenőkkel, az minden bizonnyal saját családjában is talált olyan személyt, aki átélte a deportálás traumáját. Az akkori történésekről szóló beszámolók segíthetnek a mai generációknak abban, hogy garantálják: ez többé ne történhessen meg. 1995-ben mintegy 15oo deportált vehetett még részt a megemlékezéseken, ma már azok közül, akik átélték a borzalmakat, alig 250-en vannak az élők sorában. Forstenheizler beszéde végén köszöntötte a jelen lévő meghívottakat: Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspököt, a politikai élet képviselőit, Pataki Csaba szenátort és Erdei D. István parlamenti képviselőt, Soltész Miklós magyarországi államtitkárt, az NDF megyei képviselőit, Nagykároly polgármesterét, a sváb községek polgármestereit, illetve NDF-es elnökeit, valamint az alkalomra érkezett mérki és vállaji önkormányzati képviselőket. A köszöntőt követően dr. Bognár Zalán, a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem docense tartott előadást A kényszermunkára hurcolások magyarországi aspektusa címmel. Weibel Izabella hasonló témában, csak a Szatmár megyei vonatkozásokat ismertetve, tartott előadást. Filmvetítésre is sor került, mely az Időutazás a szovjet lágervilágban címet viselte. Az előadások közben a rátkai Schwarzwald Hagyományőrző Egyesület tagjai műsorral léptek fel.

Szombati program

A mai programban emlékünnepség és emlékmenet szerepel. A rendezvények kezdési időpontja 10.30 óra, amikor is a nagykárolyi Iuliu Maniu Iskolaközpont falán elhelyezett emléktáblát leplezik le, várhatóan népes közönség jelenlétében. 11 órától német és magyar nyelvű szentmise lesz a Kalazanci Szent József-templomban, majd 12.30 órától kezdődően a nagykárolyi Mesterrészi temetőben található emlékmű előtt koszorúzásra kerül sor. A kétnapos ünnepség zárómomentumát az a műsor képezi, amit az NDF Ifjúsági Központjában mutatnak be a fellépők. Az ünnepi rendezvényekre, illetve a közös emlékezésre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

Tőtős Tímea