Egészség

Az emberiség 95 százaléka beteg!

2016.07.07 - 17:00

Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, nem nézünk szembe a kipusztulás veszélyével, de világ népességének 95 százaléka vallja úgy, hogy van valamilyen kisebb-nagyobb betegsége, és minden harmadik embernek van legalább ötféle panasza.

A tanulmány az 1990 és 2013 közötti időszakot dolgozza fel, és ez a témában a legrészletesebb tudományos igényű munka, amely valaha készült. Kiderült belőle például, hogy világszinten a leggyakoribb betegségek a hátfájás, a depresszió, a vérszegénység, a vashiány, a nyaki fájdalom és a korral járó halláscsökkenés.

A világ gazdaságilag legfejlettebb országaiban az embereket elsősorban a derékfájás kínozza, közülük is kiemelkedik Svájc. Ezt követik az esésekből (fizikai hatás) származó fájdalmak, a nyaki fájdalom, a krónikus hörghurut (bronchitis), a depresszió, a halláscsökkenés, a migrén, a szorongásos betegségek, a cukorbetegség és az Alzheimer-kór. A kutatók kiemelték, hogy Közép-Európa különösen kiemelkedik az átlagból, 13 országból 11-ben korlátozza komolyabban valamilyen betegség az embereket mindennapi életükben. A leggyakoribb panaszoknál - nagyjából az esetek fele - valamilyen mozgásszervi betegség áll a háttérben: ízületi gyulladás, a nyak és/vagy a hát fájdalma.

Az 1990-es 530 millióról 2013-ra világszerte 760 millióra nőtt azok száma, akiket egész életükben elkísér valamilyen betegség. "Ennek fő oka, hogy eddig nem kaptak mindenhol kiemelt figyelmet a mozgásszervi- és a mentális betegségek" - mondta a kutatás vezetője, Theo Vos, a Washingtoni Egyetem tanára.

"A probléma megoldása szerintem csak az lehetne, ha világszinten újragondolnánk az egészségügyi prioritásokat. Ne az legyen a cél, hogy az emberek hosszú ideig éljenek, hanem hogy egészségesek maradjanak idős korukra is."

A szegényebb országokban mások az egészségügyi problémák, a karibi térségben például a szorongásos betegségek, Mexikóban, Nicaraguában, Panamában és Venezuelában a cukorbetegség, Kambodzsában, Vietnamban és Ruandában az egykori háborúk okozta betegségek, Afrikában, a Szaharától délre pedig az AIDS (HIV) a leggyakoribb.

Ezek azonban csak a súlyos betegségek, amelyek természetesen nem adnak ki 95 százalékot a Földre kivetítve. De például az emberiség jelentős része küzd az alábbi, kisebb egészségügyi problémákkal:

fogszuvasodás (2,4 milliárd ember)

tenziós fejfájás (1,6 milliárd)

vashiányból adódó vérszegénység (1,2 milliárd)

az örökletes, a G6PD enzim hiánya okozta vérszegénység (1,18 milliárd.)

a human papilloma vírus okozta nemi szervi szemölcsök (1,12 milliárd)

időskori hallásromlás (presbycusis, 1,23 milliárd)

migrén (800 millió).

A megbetegedések és a panaszok száma a korral növekszik, az idős emberek gyakran több betegségben szenvednek egyszerre. A számok ezt jól mutatják: míg a 4 éves kor alatti gyermekek szinte semmilyen betegségben nem szenvednek, addig a 80 év felettieknél ez az arány csak 0,03 százalék(!).

A 95 százalék drámainak tűnik, de nem az, főleg, ha belegondolunk, mi magunk mennyi betegségben szenvedünk évente: megfázás, influenza, kimegy a bokánk sportolás közben, kimerültség okozta stressz, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. Ezzel pedig mi is a nagy átlaghoz tartozunk.