A prefektusi hivatal székhelyén rövid, formális megbeszélését folytattak az intézmény, valamint a gyermekvédelmi felügyelőség vezetőivel, azt követően pedig a halmi határátkelőhöz látogattak ki, ahol a helyszínen tájékoztatták őket azokról a procedúrákról, amelyek nyomán az Ukrajnából érkezett menekültet igyekeznek biztonságba helyezni a romániai hatóságok, függetlenül attól, hogy az illető személy itt akar-e maradni, vagy továbbutazik.
Mint ismeretes, az Európa Tanács emberkereskedelem elleni küzdelemmel foglalkozó szakértői csoportja pár héttel korábban ajánlásokat tett közzé az ukrajnai háború elől menekülők embercsempészet elleni védelme érdekében. A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács szakértői csoportja iránymutatásainak deklarált célja: elősegíteni, hogy az európai államok gyorsan és strukturális reformok nélkül, azonnali segítséget nyújthassanak az Ukrajnából menekülőknek, és felderítsék az emberkereskedőket és lehetséges áldozataikat.
Az ajánlás szerint biztosítani kell a menekültek regisztrációját, beleértve azokét is, akiknek nincs a személyazonosságuk vagy utolsó ukrajnai lakóhelyük bizonyításához szükséges papírjuk. Az olyan helyzetek megelőzésére, amikor valaki szexuális vagy egyéb szolgáltatásokért cserében kínál szállítást, szállást vagy munkát az Ukrajnából menekülőknek, az európai államoknak biztosítaniuk kell, hogy a segítséget és a védelmet megbízható emberek és biztonságos környezetben nyújtsák. A segítségnyújtás nem támaszkodhat magán- és civil kezdeményezésekre, ehhez elegendő állami forrásra van szükség – húzták alá. Szükséges valamennyi, segítséget ajánló és nyújtó önkéntes, magánszemély, szervezet és magáncég átvilágítása és hivatalos regisztrációja – tették hozzá.
Az ajánlás szerint világos tájékoztatást kell adni az emberkereskedelem kockázatairól különböző nyelveken, beleértve az ukránt és az oroszt is. Segélyvonalakat kell létesíteni, könnyen hozzáférhető tájékoztatást kell nyújtani a fogadó országban a munkajogokról és a foglalkoztatási eljárásokról.
A gyermekek eltűnésének és bántalmazásának megelőzése érdekében az útmutató azt javasolja, hogy a felnőtt kísérő nélküli valamennyi gyermeket regisztrálják, és haladéktalanul részesítsék őket hatékony védőgondozási ellátásban. Biztosítsanak nekik biztonságos elhelyezést, valamint álljon rendelkezésre szakember, aki külön figyel az emberkereskedelem kockázataira. Ellenőrzésekre van szükség, ha a gyerekek nem saját rokonaikkal érkeznek, vagy ha kétség merül fel a gyermek és a kísérő felnőtt kapcsolatával. Mivel az embercsempészet kockázatai nem korlátozódnak az ukrajnai háborúra, a szakértő csoport hangsúlyozza, hogy az iránymutatásban ajánlott intézkedéseket minden fegyveres konfliktus esetében alkalmazni kell. SZFÚ