Szatmárnémeti

Az elszigeteltség véd a láthatatlan vírus ellen

2020.03.31 - 13:01

A külföldön élő földijeimnek azt üzenem, hogy a honvágy ellenére se menjenek haza, ne szabadítsuk szeretteinkre a láthatatlan vírust, ismervén az otthoni közegészségügy állapotát — az egri származású, jelenleg Olaszországban élő Karikás József nyilatkozott lapunknak.

Eddig nem tapasztalt élethelyzettel találtuk szembe magunkat szinte egyik napról a másikra, amikor bezártak a munkahelyek, kijárási tilalom lépett életbe. Most, amikor időnk és lehetőségünk lenne mindent megcsinálni, amit eddig időhiány miatt elhanyagoltunk, azt keressük, hogyan tudunk kibúvót találni a kijárási tilalom alól. Szinte fel sem fogjuk a ránk leselkedő veszélyt, mely a világ több országában láthatatlanul okozza ezrek halálát. Annak érdekében, hogy rálássunk, mi vár ránk, ha nem tartjuk be az intézkedéseket, a 2006 óta Olaszországban élő, Egriben született és nevelkedett Karikás Józsefet kérdeztem. Mivel régóta ismerjük egymást, tegeződő formában zajlott a beszélgetésünk.

— Milyen a helyzet jelenleg Olaszországban a ti környéketeken most, március 28-án este?

— Olaszországban a pandémia kezdete óta 92 472 a koronavírussal megfertőződött személyek száma, a gyógyultak száma 12 384, míg a halottaké 10 023. Péntektől szombatig, 24 óra leforgása alatt 5974 újabb fertőzött személyt vettek nyilvántartásba, a gyógyultak száma 1434, a halottaké 889, s a jelenlegi fertőzöttek száma 70 065. A legtöbb beteg Lombardia tartományban van, ahol a legtöbb elhunytat is regisztrálják. Ezek a hivatalos adatok, melyeket minden este közölnek a hatóságok. Feleségemmel együtt a Lombardia tartománnyal szomszédos Piemonte tartományban élünk egy tanyán, így mi kissé védve vagyunk, itt még nem volt halálos áldozata az új járványnak, de minden óvintézkedést be is tartunk, én már 19 napja itthon vagyok, a feleségem hetente egyszer megy vásárolni, ami jelenleg a szokásosnál sokkal több időt vesz igénybe. Alapélelmiszerekből és alapgyógyszerekből nincs hiány, viszont a legfontosabb védőfelszerelések — védőmaszk, kesztyű, fertőtlenítő — már a kijárási tilalom elrendelésekor sem voltak beszerezhetők az országban. Sajnos itt, Olaszországban nem vettük komolyan a vírust akkor, amikor megelőzhető lett volna a terjedése. Ha 3 héttel ezelőtt, március 7–8-a körül kérdeztél volna az itteni állapotokról, én is azt mondtam volna, hogy nem komoly, nem vészes a helyzet. Itt mindenki felelőtlenül kezelte a vírus terjedését, és sajnos egyesek még mindig felelőtlenek. Bergamo környékén, ahol a legnagyobb a probléma, ott az igazi biológiai bomba a februári Atalanta – Valencia Bajnokok Ligája-mérkőzés volt, amikor 40 ezer bergamói zsúfolódott össze a stadionban. Onnantól kezdve feltartóztathatatlanná vált a vírus elterjedése. Nagyon durva a helyzet, a bergamói krematóriumban jelenleg 10 napos előjegyzés van, 24 órában dolgoznak, és ennyi idő alatt 50 holttestet tudnak elhamvasztani. Az urnákat aztán megkapják a családtagok, hogy el tudják temetni szerettüket. Bergamóban felóránként tartanak temetési szertartást, amelyeken maximum 8 fő vehet részt. Eljutottunk arra a szintre, hogy a bergamói temetőkben már nincs hely. Ezek nem eltúlzott, pánikkeltő hírek, ez sajnos a valóság.

— Miért vált ennyire siralmassá a helyzet Olaszországban? Ezt innen nem igazán tudjuk megállapítani, hisz látszólag minden óvintézkedést meghoztak a hatóságok.

— Az olaszok nagyon későn hozták meg a szükséges óvintézkedéseket. A részleges kijárási tilalmat is csak akkor vezették be, amikor már 800 halott volt. A kommunista Kínában már 40 halott után meghozták a szigorú intézkedéseket, így ők három hónap alatt leszámoltak a gyilkos kórral. Nálunk sokáig nem álltak le az üzemek, működött a tömegközlekedés. Most már csak az élelmiszer-, gyógyszer- és energetikai iparban, illetve a hozzájuk csatlakozó ágazatokban dolgoznak, minden más leállt. Jelenleg a kijárási tilalmat is komolyan veszik, és csak a saját felelősségre kitöltött vagy munkáltatótól kapott nyilatkozattal lehet kimenni vásárolni, munkába. Vásárláskor is be kell tartani a szigorú előírásokat, 1,5 méteres távolságot kell tartani az egyének között, maszkot és kesztyűt kell viselni, melyet otthonról kell vinni. Aki nem tartja be a kijárási tilalomra vonatkozó előírásokat, komoly pénzbüntetést kap, de még így is sokan vannak, akik nem tartják be az óvintézkedéseket. A jelenlegi számadatok mellett is azt mondják, hogy Olaszországban még mindig nem érte el a járvány a csúcspontját, így arra kell számítanunk, hogy a helyzet elhúzódik. A vezetők azt mondják, hogy június-júliusra lecseng a vészhelyzet, de ha így haladunk tovább, megítélésem szerint szeptember lesz, mire véget ér. Még mindig sok a beteg, az új beteg is, és a kórházakban már rég nincs hely. Sajnos a kórházakban az orvosoknak gyakran kell dönteniük arról, hogy kit kötnek rá a lélegeztetőgépre, mely az életet jelenti, az idős vagy a fiatalabb beteget. Általában a fiatalabb betegnek adnak esélyt, így az idősebbek meghalnak. Nagyon sokan tünetmentesen hordozzák a vírust, és így gyanútlanul fertőznek, ezért is ajánlott, hogy mindenki maradjon otthon. A szakemberek egy modenai kis községben végeztek szúrópróbaszerű koronavírus-tesztelést, és kiderült, hogy a teljes lakosság 70 százaléka tünetmentes beteg volt.

— Hogyan viselitek, hogyan viselik az olaszok a bezártságot, a kijárási tilalmat?

— Egyre nehezebb, és nagyon durva a helyzet. Már pánikhangulat kezd kialakulni, és egyre többen szorulnak pszichológiai tanácsadásra. Az ember próbál pozitív gondolatokat megfogalmazni, ám amikor a javuló statisztikai adatok után ismét rosszra fordulnak a dolgok, akkor eltűnik a fény az alagút végén, és sokan összeomlanak. Számukra zöldszám áll rendelkezésre, amelyen pszichológusok segítenek. Olyan online kereskedéssel foglalkozó vállalkozások is vannak, amelyek telefonvonalaikat átadták pszichológiai tanácsadóknak, hogy minél több embernek tudjanak segíteni.

— Olyan hírek is gyakran látnak napvilágot, hogy valamilyen gyógymódot találtak a koronavírusra. Erről lehet tudni valamit?

— Nincs semmi bizonyított gyógymód, egyedül a komplett izolálás segít. Itt pocsék a helyzet, már 19 napja ebben vagyunk, és nem lehet tudni, mikor lesz vége. El kell mondjam, hogy arra sincs garancia, hogy aki meggyógyult, az immunitást szerez, ugyanis itt, Olaszországban is van már rá eset, hogy visszaesett a betegségbe a gyógyultnak nyilvánított személy. Szóval teljes a bizonytalanság, és nem lehet tudni, hogy mi lesz a gyógyultnak minősített egyénekkel. Az egyedüli biztos módszer a vírus ellen, ha otthon maradunk.

— Lassan három hét elszigeteltség után mit üzennél az itthoniaknak?

— Azt tudom üzenni, tanácsolni az otthoniaknak is, hogy tartózkodjanak mindenféle kontaktustól, és maradjanak otthon. Ha kimennek, már nincsenek biztonságban, mert egy láthatatlan veszéllyel állunk szemben. Talán pont ezért nem is félünk tőle. A külföldön élő földijeimnek azt üzentem és üzenem folytonosan, hogy a honvágy és a félelem ellenére se menjenek haza, ne szabadítsuk szeretteinkre a láthatatlan vírust, óvjuk és védjük őket, ismervén az otthoni közegészségügy állapotát. Bármennyire is vágyom haza a családomhoz, nem megyek. Miért sodorjam bajba a szeretteimet, miért vigyem haza a láthatatlan halált?

Sógor Beáta