Szatmár megyében megnyílt az első kis- és középvállalkozásokat fejlesztő központ, melyben 24 cég tevékenykedik, új munkahelyeket teremtve és fellendülést hozva a gazdasági életbe.
Június 7-én hivatalosan is megnyílt a Károlyi út 11. szám alatt található Vetés-Szatmárnémeti Vállalkozói Inkubátorház, mely az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP), a Kis- és Középvállalkozások Fejlesztési programjait kezelő ügynökség (AIPPIMM) és a Szatmár Megyei Tanács együttműködésének és közös finanszírozásának köszönhetően. A megnyitón Ovidiu Silaghi szállításügyi miniszter elmondta, az inkubátorházak projektje 2007-ben jött létre, amikor ő volt a kis- és közepes vállalatokért, kereskedelemért, idegenforgalomért és szabad foglalkozásokért felelős miniszter, és jó érzéssel tölti el, hogy az ő kezdeményezése mára megvalósult. Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács elnöke a házigazda szerepében elmondta, hogy a vállalkozói inkubátorháznak otthont adó épületet a Hollrom vállalat ingyenesen adta használatba a vállalkozóknak. „Fantáziát láttunk az inkubátorházban, nemcsak a bérleti díj miatt, hanem azért is, mert így a szatmári vállalkozói szféra bővülni fog. A megye gazdasági koncepciójának meghatározó eleme a munkahelyteremtés. Nem könnyű feladat jelen gazdasági helyzetben, de ezt a célt szolgálta az inkubátorház létrehozása is, amit folytatni fogunk, hiszen Szatmárnémetiben és Avasfelsőfaluban is inkubátorházakkal segítjük majd a megye fiatal vállalkozásait” — fogalmazott Csehi Árpád.
Anyagi kedvezmény
Matusinka Beáta, az inkubátorház igazgatónője elmondta, hogy a központban 24 vállalkozás működésére van lehetőség, jelenleg 20 céggel kötöttek szerződést, így van még négy kiadó hely, melyre várják a jelentkezőket. A jelentkezési kitétel az volt, hogy frissen alakult vagy két évnél fiatalabb cég képviselője adja le vállalkozói tervét, melyet az AIPPIMM vezetői értékeltek, majd a kiválasztott személyeknek egy képzést tartottak. Az inkubátorházba került cégeknek a logisztikai hátteret biztosítják, ugyanakkor a vállalkozóknak lehetősége nyílik 20 ezer lejes vissza nem térítendő eszközbeszerzési támogatást igényelni, fogalmazott az igazgatónő, akitől azt is megtudtuk, hogy a vállalkozások három évig maradhatnak az inkubátorházban, majd onnan kiköltözve még két évig monitorizálják őket.
Sógor Beáta