Szatmárnémeti

Az élő Rákóczi — kerek évfordulók

2016.04.30 - 11:05

A Nagyságos Fejedelem, azaz II. Rákóczi Ferenc születésének 340., a Szatmári Béke megkötésének 305. évfordulója teszi még különlegesebbé az idei történelmi tanácskozást és megemlékezést.

 

 

Szellemi élményekben gazdag történelmi tanácskozással kezdődött tegnap délután a megyei múzeum előadótermében a huszonhetedik alkalommal megszervezett Az élő Rákóczi című megemlékezés. Az egybegyűlteket — a négy országból érkezett előadókat, hagyományőrzőket és érdeklődőket — Nagy Csaba tárogatóművész kuruckort idéző dallamai köszöntötték, majd a rendezvény főszervezője, Muzsnay Árpád, aki felelevenítette, hogy 1990 márciusának marosvásárhelyi eseményeit követően milyen meggondolásból döntöttek úgy, hogy megszervezik az első történelmi tanácskozást és megemlékezést. „Akkor még közel sem gondoltunk arra, hogy Rákóczi szellemének ápolása ilyen mérvű európai távlatokat nyer, igazolva azt is: a múlt eseményeinek taglalása a jövő felé is irányítják figyelmünket. Az eddigi alkalmakra s különösképp a mostani megemlékezésre a Rákóczit tisztelő és kutató történészek olyan szép számban jöttek, hogy akár kétnapos konferenciát is tarthatnánk”— fogalmazott üdvözlő szavaiban, külön gratulálva a tanácskozást vezető Lukács Olga kutatónak, akit pár nappal ezelőtt neveztek ki a Babeş-Bolyai Tudományegyetem dékánjának,és akinek köszönhető, hogy „Egyed Ákost, a Rákóczi-korszakkal is foglalkozó, élő nagyjaink egyikét ma itt Szatmárnémetiben köszönthetjük”.

Az üdvözlő szavakat követően megkezdődött maga a tanácskozás Mészáros Kálmán budapesti hadtörténész Szatmár és Németi a Rákóczi-szabadságharc első évében című előadásával, melyet Bene Jánosnak a Vaji Ádámmal, a fejedelem udvari marsalljával kapcsolatos értekezése követett, illetve Czigány István Az Erdélyi Fejedelemségek szerepe a Rákóczi-szabadságharc kül- és belpolitikai legitimációjában című előadása, valamint Lukács Olga II. Rákóczi Ferenc ‘ökumenizmusa’ című prezentációja. Mandula Tibor szatmárnémeti helytörténész A vallási villongások és a rekatolizáció a Felső-Tisza vidékén címmel a Rákóczi-szabadságharcot megelőző és követő időszakról tartott értekezést, a beregszászi Csatáry György pedig a Rákóczi-szabadságharc utolsó beregi napjait elevenítette fel.

A rendezvénysorozat ma délelőtt a majtényi síkon folytatódik.