Szatmárnémeti

Az elméleti líceumok a népszerűek

Fotó: freepik.com
2022.02.15 - 16:15
Hiába az óriási szakemberhiány, és bár évek óta tartó trend a szakiskolai osztályok arányának fokozatos emelése, a szatmári nyolcadikosok 73%-a még mindig elméleti líceumban szeretne továbbtanulni, és mindössze 27% lenne hajlandó szakmát tanulni.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség közzétette a nyolcadikosok továbbtanulási szándékairól készített felmérés eredményét. A Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ keretében dolgozó iskolai tanácsadók segítségével tavaly novemberben történt a nyolcadikosok kikérdezése. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok milyen szakon, melyik oktatási intézményben szeretnék folytatni tanulmányaikat. A jelenlegi tanévben 2997 nyolcadikos tanul Szatmáron, közülük 2963 diákot kérdeztek meg továbbtanulási szándékukról. A válaszadók közül 2752-en Szatmár megyében kívánják folytatni tanulmányaikat, 132-en az ország más megyéjében, illetve külföldön tanulnának kilencedik osztálytól kezdődően, ugyanakkor 79-en abba akarják hagyni a tanulást. 83-an Máramarosban, 16-an Fehér, 3-an Kolozs megyében, 1–1 diák Suceava és Konstanca, 26 Szilágy megyében, egy pedig Bukarestben szeretne továbbtanulni kilencedik osztálytól, külföldre pedig ketten terveznek menni, egy diák Magyarországon, egy pedig Németországban tanulna tovább. A felmérésből az is kiderül, hogy a nyolcadikosok közül 1901 román, 787 magyar, 64 pedig német tannyelvű osztályokban tanul.
A pályaválasztás előtt álló diákok válaszai nem okoztak különösebb meglepetést, még mindig az elméleti képzések a népszerűek a nyolcadikosok körében, 73 százalékuk jelölte ezt az opciót, és mindössze 27 százalék azoknak az aránya, akik eleve szakiskolában tanulnának tovább. Az elméleti oktatás iránti érdeklődés évek óta nagyobb, mint a szakképzés iránti vonzalom, pedig a beiskolázási terv elkészítésekor egyre inkább a szakoktatásra fektetik a hangsúlyt, országos szinten az a tendencia, hogy a szakoktatást támogatják, hiszen egyre nagyobb a hiány a szakemberekből a munkaerőpiacon. A gyerekek szempontjából az a legszerencsésebb, ha olyan oktatási intézményben folytatják tanulmányaikat, ahol a legjobb teljesítményt képesek nyújtani. Sokszor talán épp a szülők vagy oktatók ráhatására választanak líceumi osztályt a gyerekek, azonban szívük szerint egy szakiskolában tanulnának tovább, amely biztos megélhetést biztosítana számukra. Még van idő, a pályaválasztási döntés előtt alaposan átbeszélhetik a szülők, pedagógusok és diákok, hogy egyénenként mi lenne a legjobb döntés a továbbtanulás szempontjából.

A felmérés eredménye

A Szatmár megyei nyolcadikosok közül 1343-an elméleti, 300-an elhivatottsági (művészeti, felekezeti vagy sport), 368-an pedig technológiai líceumban, 589-en szakiskolában, míg 152-en duális oktatási rendszerben szeretnének továbbtanulni a 2022/2023-as tanévben.
Az elméleti líceumok esetében 576-an humán, 767-en reál osztályban terveznek továbbtanulni. Az elhivatottsági iskolák esetében 68-an sport, 83-an teológiai, 55-en pedagógiai, 65-en vizuális művészeti, 29-en zenei osztályban szeretnék tehetségüket kamatoztatni a középiskola során. A technológiai líceumok ajánlatai közül 41-en mezőgazdaság, 27-en kereskedelem, 107-en gazdaság, 8-an elektronika, 25-en automatizált elektronika, 10-en szépségápolás és esztétika, 6-an élelmiszeripar, 20-an textil- és bőrdíszművesség, 33-an mechanika, 12-en környezetvédelem, 79-en turizmus és közélelmezés területen szeretnének továbbtanulni. A szakiskolai képzésre voksolók közül 1 diák mezőgazdaság, 20 kereskedelem, 15 építészet, 9 elektronika, 11 elektromechanika, 40 automatizált elektronika, 39 szépségápolás és esztétika, 63 fafeldolgozás, 44 élelmiszeripar, 69 textil- és bőrdíszművesség, 296 mechanika, 134 pedig turizmus és közélelmezés szakon szeretne tanulni.
A CJRAE munkatársai külön lebontásban tanulmányozták, hogy a román, magyar, illetve német tannyelvű osztályokban továbbtanuló gyerekek körében melyek a legvonzóbb, illetve kevésbé keresett líceumi szakok. A román diákok körében a filológia (234), természettudomány (200), társadalomtudományok (121), intenzív informatika (118) a legnépszerűbb képzési forma. A magyar anyanyelvű diákok közül 45-en matematika-informatika, 23-an matematika-informatika, intenzív angol, 37-en matematika-informatika, intenzív informatika, 61 természettudomány, 57 természettudományok, intenzív angol, 11 filológia, 41 társadalomtudomány, intenzív angol, 37 társadalomtudomány, két tannyelvű (bilingv), angol, 3 társadalomtudomány, két tannyelvű, német, 17-en református teológia, 26-an római katolikus, intenzív angol/német, 15 művészeti technikus, 7 zene/kórus, 16 kereskedelmi technikus, 3 automatizálási technikus, 37 turisztikai technikus, 2 ökológiai mezőgazdasági technikus, 17 vallási turizmus szakon szeretnének továbbtanulni, míg az élelmiszeripari technikai szakok iránt egyetlen diák sem érdeklődik. A német tannyelvű osztályok esetén 25-en matematika-informatika, két tannyelvű, angol, 14-en matematika-informatika, intenzív informatika, 25-en pedig filológia szakon kívánnak továbbtanulni.
A szakiskolák ajánlatai közül mind a román, mind a magyar gyerekek körében az autószerelői szak a legnépszerűbb, 120 román és 84 magyar anyanyelvű diák szeretne ezen a szakon továbbtanulni. A magyar diákok körében az eladó (15), szakács (50), felszolgáló, pincér (18), varrónő (20), pék (21), elektronikus (25), víz- és gázszerelő (11), kárpitos (5), ács (9), mezőgazdasági mechanikus (15), lakatos (14), hegesztő (2), fodrász-manikűrös-pedikűrös (18), alkatrész-összeszerelő (1), telekommunikációs rendszerek elektronikusa (8) osztályok a legnépszerűbbek.
A legtöbb nyolcadikos gyerek a Ioan Slavici Főgimnáziumban (372), a Doamna Stanca Főgimnáziumban (221) és a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban (188) szeretne továbbtanulni, a Nagykárolyi Elméleti Líceumban 176-an, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban 173-an folytatnák tanulmányaikat, a 155-en a Mihai Eminescu Főgimnáziumot, 115-en a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Technológiai Líceumot, 105-en az avasfelsőfalui Ioniţă G. Andron Technológiai Líceumot, 102-en az Avasfelsőfalui Elméleti Líceumot, 97-en a nagykárolyi Iuliu Maniu Technológiai Líceumot, 96-an a Gheorghe Dragoş Gazdasági Líceumot, 94-en az Aurel Popp Művészeti Líceumot, 68-an a Szatmárnémeti Sportlíceumot, 64-en a Johann Ettinger Német Líceumot és 53-an a Szatmárnémeti Református Gimnáziumot jelölték meg.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Én téged református gimnáziumi diákká avatlak”

Ünnepélyes keretek között általános iskolai közösségbe vették be az ötödikeseket.
Szatmárnémeti

13 vértanú, 13 fogalom, 26 diák

Vértanúkra emlékező ünnepi műsor, saját gondolatokkal a Kölcseyben
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.