Belföld

Az életkor akadályt jelenthet

2021.09.17 - 12:36
A kor alapján történő diszkrimináció az elsődleges probléma, amelybe a 45 éven felüliek ütköznek munkakereséskor — derül ki az eJobs.ro piackutató cég legfrissebb felméréséből.

A megkérdezettek 64%-a gondolja úgy, hogy az életkora akadályt jelent abban az esetben, amikor új állást keres. A 45 éven felüliek szerint akadálynak minősül a túl nagy tapasztalat, a magas bérezés elvárása, illetve a szakmai lehetőségek hiánya, míg 59%-uk úgy gondolja, hogy hiába van elég álláslehetőség a 45 éven felüliek számára, inkább fiatalabb személyeket alkalmaznak a munkaadók. A megkérdezettek 20%-a szerint nincs elegendő állás számukra, míg 14% úgy véli, hogy nincs elegendő állás a szakterületükön.

„A 45 éven felüli korosztály is elismeri, hogy számukra a legnehezebb állást találni, a fő okok pedig a technológiai ismeretek, illetve a rugalmasság alacsony szintje. Emellett azt is figyelembe kell vennünk, hogy ez az a korosztály, amely legkevésbé keres állást: a havi 1,1 millió felkeresésből, amelyet az eJobs platformon regisztrálnak, csupán 103 000 érkezik a 45 éven felüliek szegmenséből” — nyilatkozta Raluca Dumitra, az eJobs Románia Marketing osztályának vezetője. Arra a kérdésre, hogy milyen kompromisszumokat hajlandók kötni egy állásért, a megkérdezettek 45,3%-a válaszolta azt, hogy a szakmájuk megváltoztatására is képesek lennének, 16,5%-uk elfogadná a jelenleginél alacsonyabb fizetést is, 8,4% más országba, 7%-uk pedig más városba költözne, illetve ugyanennyien hajlandók lennének megtanulni akár számítógépen is dolgozni. A válaszadók 15,8%-a nem vállalna semmilyen kompromisszumot. „Bár a 45 éven felüli munkavállalóknak számos előnyük van a fiatalabbakkal szemben — nagyon stabilak, pontosak, bizonyos szinten nagyobb a kitartásuk —, sajnos hátrányokat halmoznak fel a munkaadók szemében, amikor a digitalizációról, a fiatalabb munkaközegbe való beilleszkedésről, a rugalmasságról vagy az új dolgok megtanulásáról, a komfortzónából való kilépésről van szó” — emelte ki Raluca Dumitra.

Az eJobs felmérése arra is kitért, hogy az említett korosztály 38%-a vagy nem használ különböző technológiai eszközöket jelenlegi munkahelyén, vagy nehézségekbe ütközik ezek használatakor. A megkérdezettek 53,4%-a csak akkor fejti ki véleményét, ha valaki megkérdezi, 12,8% pedig egyáltalán nem osztja meg véleményét a munkahelyén, attól félve, hogy elveszíti állását. Emellett a megkérdezettek 41,9%-a szerint nincs közös témájuk kollégáikkal, vagy épp a korkülönbség miatt eltérő a mentalitásuk. A felmérést 1276 felsőfokú végzettségű, 45 éven felüli személy részvételével végezték 2021 augusztusában.

Szilágyi Kinga

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Külföldi munkavállalás: körültekintést kér a tárca

A szatmári lakosok körében sem ritka, hogy a jobb megélhetés reményében akár szezonálisan is az ország határain kívül vállalnak munkát. Fontos, hogy az érintettek tisztában legyenek a jogaikkal és kötelezettségeikkel, figyelmeztet a munkaügyi minisztérium.
Szatmárnémeti

Az angliai munkavállalás feltételekhez kötött

Az Egyesült Királyság 2021. január 1-jén bevezetett egy pontalapú bevándorlási rendszert (points-based immigration system), amely a képességeket és a tehetséget helyezi előtérbe, és nem azt, hogy egy személy honnan jön, és minden európai uniós állampolgárra, így a románokra is vonatkozik, derül ki a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) eljuttatott közleményéből.