Egészség

Az élelmiszer-biztonságra hívják fel a figyelmet

2015.04.07 - 08:00

Ma, az Egészségügyi Világnapon az élelmiszer-biztonságra hívják fel a figyelmet a szakemberek. Olyan szabályok következnek, amelyeket mindenkinek ismernie kell, sőt be is kellene tartania!

Az élelmiszerellátás szerteágazó és bonyolult folyamat, a termőföldtől az asztalig számos helyen veszélyforrással bír. A nem biztonságos élelmiszerek számos egészségügyi problémához vezethetnek: hasmenéses betegségekhez, szaporodási és fejlődési problémákhoz, daganatos betegségek kialakulásához. Az élelmiszerek által közvetített megbetegedések döntő része az ételek helytelen, nem biztonságos módon történő elkészítésére vezethető vissza, az élelmiszer-előállító vállalkozásoknál és magánháztartásokban egyaránt — ezek viszont egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek lennének.

A biztonságos ételkészítésnek öt nagyon fontos alapszabálya van. Az első szerint csak kifogástalan alapanyagból, tiszta ivóvízzel készítsük el ételeinket. Éppen ezért mindig ellenőrizni kell a termékek minőség-megőrzési, fogyaszthatósági idejét; csak pasztőrözött vagy felforralt tejet fogyasszunk; a zöldségeket és gyümölcsöket alaposan tisztítsuk, mossuk meg; sütés-főzéshez, konyhai munkálatokhoz csak tiszta ivóvizet használjunk.

A második nagyon fontos szabály, hogy tiszta konyhában, tiszta kézzel dolgozzunk. Mindig alaposan kezet kell mosni az ételkészítés megkezdése előtt és munka közben is. A toalett használatát követően, dohányzás után csak kézmosást követően nyúljunk az élelmiszerekhez. Az ételkészítéshez használt edényeket, eszközöket, élelmiszerrel érintkező felületeket alaposan mossuk el, öblítsük el. A házi kedvenceket, rovarokat, rágcsálókat pedig távol kell tartani a konyhától és az élelmiszerektől!

A harmadik nagyon fontos szabály, hogy a kész ételeket mindig különítsük el a nyersanyagoktól. Rendkívül fontos a nyers húsok elkülönítése minden más élelmiszer-alapanyagtól, különösen a fogyasztásra már kész ételektől. A nyersanyagok tisztítására, szeletelésére használt kést, vágódeszkát más célra, különösen a már kész élelmiszerek, ételek szeletelésére ne használjuk.

Az élelmiszer-biztonság negyedik alapszabálya, hogy alaposan süssünk-főzzünk. A hús-, baromfi-, tojás- és halételeket alaposan át kell sütni, főzni. Ez akkor alapos, ha az étel felforr (belső, úgynevezett maghőmérséklete 2 percre elérje a 75°C fokot), a tojásétel megszilárdul, a hús szemmel láthatóan jól átsült, a belőle megszúrásra szivárgó lé tiszta, nem rózsaszín, nem véres. A korábbról megmaradt ételt fogyasztás előtt mindig forrósítsuk, forraljuk át. A meglangyosítás, melegítés nem elegendő.

Az ötödik alapszabály: az elkészült ételeket gyorsan hűtsük le és hűtve tároljuk! Akkor hatásos a hűtés, ha a húsokat, tejet 5°C fok alatt tudjuk tárolni, a zöldségek, gyümölcsök számára ennél magasabb (10–15 °C fok) előnyösebb. A hűtőbe a termékeket úgy tegyük be, hogy egymást ne szennyezhessék: minden edényt fedjük le, ha lehet jól záró dobozokban tároljuk. A fagyasztott élelmiszereket ne szobahőmérsékleten, hanem a hűtőben olvasszuk ki. A részben vagy teljesen felengedett élelmiszereket pedig újból ne fagyasszuk le! Fontos, hogy még a hűtőszekrényben se tároljuk 2–3 napnál tovább az ételt.

Bumbuluţ Krisztina