Belföld

Az egyetlen igazságos megoldás; Államcsíny; A demokrácia lábbal tiprása — az első reakciók

2024.12.06 - 17:06
Reagáltak a pártvezetők az Alkotmánybíróság Románia modernkori történelmében mindeddig példátlan döntésére — az ország nem marad államfő nélkül, Iohannis utódja eskütételéig tisztségben marad.

Mint arra számítani lehetett, az Alkotmánybíróság pénteki döntése, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat elölről kezdését alaposan felborzolta a már amúgy is tüzes kedélyeket — legyen szó a lakosságról vagy a parlamenti pártok vezetőiről. 

Ami biztos: Románia nem marad államfő nélkül, hiszen az Alkotmány fekete-fehéren kimondja: a régi államfő (azaz Klaus Iohannis) egészen addig tisztségben marad, ameddig utódja le nem teszi a hivatali esküt. Ami viszont még nem biztos az az, hogy mikor is lesz az államfőválasztás, ugyanis nem biztos, hogy még idén, át lehet tolni a következő évre — erről a kormány dönt majd.

Ciucă higgadtságra int

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke és államfőjelöltje, Nicolae Ciucă szerint az alkotmánybíróság döntése az elnökválasztás teljes folyamatának megismétléséről példa nélküli a romániai demokrácia történetében, és nehéz próbatétel az ország demokratikus intézményei számára.
'Egy ilyen fontos pillanatban elengedhetetlenül higgadtságot, egységet és érettséget kell tanúsítanunk, előtérbe helyezve az ország érdekeit és a demokratikus értékek védelmét' - írta Facebook-oldalán a politikus.
Bejegyzése szerint Ciucă támogatja a választásokkal kapcsolatos gyanúk tisztázását és 'a nép valódi akaratát tükröző' tisztességes választások megtartását. Úgy értékelte, hogy az ország csak a párbeszéd, az átláthatóság és a jogállamiság tiszteletben tartása révén tud túllépni ezen a pillanaton.

'Romániának stabilitásra, jövőképre és valamennyi felelős politikai erő együttműködésére van szüksége. Ezekben a bizonytalan időkben arra kérem önöket, hogy maradjunk egységesek és cselekedjünk éretten' - írta.

Ciolacu szerint ez az egyetlen igazságos megoldás

Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken a Facebook-oldalán megállapította, hogy az alkotmánybíróság döntése a teljes elnökválasztási folyamat megismétléséről az egyetlen igazságos megoldás, miután nyilvánosságra kerültek a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén bemutatott dokumentumok, amelyekből kiderül, hogy Oroszország beavatkozása durván torzította a szavazás eredményét.
„Az elnökválasztást meg kell ismételni' - írta bejegyzésében a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hozzátéve: a hatóságoknak ki kell deríteniük, hogy kik az elnökválasztás masszív befolyásolására tett kísérlet felelősei.

Ciolacu szerint a romániaiaknak egyértelmű, bizonyítékokon alapuló válaszokra van szükségük a hatóságok részéről, mivel az állami intézményekbe és az ország működését megalapozó demokratikus folyamatokba vetett bizalom alapvetően ettől a vizsgálattól függ.
A miniszterelnök a parlamenti mandátumok hitelesítését és az Európa-barát pártok által támogatott kormány felállítását nevezte a legsürgősebb teendőnek. Emlékeztetett arra, hogy erről korábban szándéknyilatkozatot írt alá a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a nemzeti kisebbségek frakciója.
Cioalacu bejegyzése szerint az új, Európa-barát kormány kinevezése fontos jelzés az üzleti szféra és a külföldi befektetők számára, tekintettel az elmúlt két hét aggasztó fejleményeire.

Lasconi: az állam lábbal tiporta a demokráciát

 A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi pénteken bírálta az alkotmánybíróság pénteki döntését, amellyel a testület érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat újrakezdését.
A politikus szerint pénteken a 'román állam lábbal tiporta a demokráciát' és anarchiába taszította az országot. Kijelentette, hogy meg kellett volna tartani az elnökválasztás második fordulóját.
'Tiszteletben kellett volna tartanunk a román nép akaratát. Akár tetszik, akár nem, (...) kilencmillió román állampolgár - belföldön és a diaszpórában egyaránt - törvényes és legitim szavazatával kifejezte, hogy melyik jelöltet akarja államfőnek' - nyilatkozta Lasconi.

Simion és Şoşoacă: államcsíny van folyamatban

Államcsínynek nevezte George Simion pénteken az elnökválasztási folyamat érvénytelenítését. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Facebook-bejegyzésben reagált arra, hogy az Alkotmánybíróság érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot.
'SZÉGYEN!!! Államcsíny van folyamatban! Nem vonulunk utcára, nem hagyjuk magunkat provokálni, ennek a rendszernek demokratikus úton kell megbuknia' - írta Simion, hozzátéve: „Nem adjuk fel! A végsőkig harcolni fogunk!” 
Az AUR elnöke szerint a politikai alapon mandátumot szerzett kilenc alkotmánybíró azért hozott ilyen döntést, mert egy „rendszeren kívüli” jelölt komoly esélyt kapott az államfői tisztség megszerzésére. Simion sérelmezte, hogy ugyanaz az Alkotmánybíróság érvénytelenítette pénteken az elnökválasztást, amelyik néhány nappal ezelőtt ugyanazt a folyamatot érvényesnek nyilvánította. Ugyanakkor emlékeztetett, hogy a külföldi szavazókörzetekben már péntek reggel megkezdődött a szavazás. Simion nyugalomra intette a lakosságot, arra szólítva fel az embereket, hogy a hírre ne reagáljanak erőszakkal. 

Kevésbé volt árnyalt Diana Șoșoacă, az SOS Románia elnöke: szerinte az államcsíny már korábban elkezdődött, és az államfőválasztások már azzal érvénytelenné váltak, hogy őt kizárták az államfőjelöltek közül. Közösségi oldalán isteni igazságszolgáltatásnak nevezte az Alkotmánybíróság pénteki döntésé, mert nem engedte, hogy Călin Geoergescu és Elena Lasconi az ő munkája és áldozatai árán felkapaszkodjon.

PNL:  a választási folyamat érvénytelenítése a lehető legjobb hír

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke szerint a teljes elnökválasztási folyamat érvénytelenítése 'a legjobb hír a romániaiak számára'.
Valeriu Iftime azt nyilatkozta az AGERPRES-nek pénteken, miután az alkotmánybíróság az államelnök-választás eredményének érvénytelenítése és a teljes folyamat újrakezdése mellett döntött, hogy a hír 'felkavaró', de a jelenlegi zavaros állapotok között a lehető legjobb hír.
Azt mondta, 'Románia jobb sorsot érdemel', és az alkotmánybíróság döntésének engedelmeskedve nulláról meg kell szervezni az államelnök-választást. Úgy vélekedett, nagyon 'egyértelmű', 'törvényes' és 'elfogadható' okok állhatnak az alkotmánybíróság döntésének hátterében.
Azt is elmondta, hogy amennyiben valóban elölről kezdődik az elnökválasztás teljes folyamata, a PNL új jelöltet fog állítani, hivatalosan meg nem erősített információk szerint Ilie Bolojant, a Bihar megyei tanácselnököt.

Szabó Kinga Mária