Az Egyesült Királyságban eddig mért tíz legmelegebb évet mind 2002 óta jegyezték fel - mutatta ki a brit meteorológiai szolgálat szerdán ismertetett új elemzése.
A jelentés szerint a mérések 1884-es kezdete óta a 2014-es év volt a legmelegebb a szigetországban. A tavalyi év - a nyári nagy kánikula ellenére - a hetedik legmelegebb volt a sorban.
A leghűvösebb tíz évből a legutóbbi 1963-ban volt.
Szakértők szerint a meleg és a hideg évek alakulásának mintái az éghajlatváltozás egyértelmű jelei.
A brit meteorológiai szolgálat hétfőn közölte, hogy a Nyugat-Európát múlt héten sújtó hőhullámban megdőlt az abszolút országos melegrekord. Cambridge-ben 38,7 Celsius-fokot mértek csütörtökön. Ez kevéssel, de meghaladja a korábbi 38,5 fokos rekordot, amelyet Kent grófságban jegyeztek fel 2003-ban.
A Met Office szakértőit nem érte meglepetésként, hogy a legmelegebb évek mind a 21. századra estek. "Erre számítottunk. Az Egyesült Királyság éghajlata a globális hőmérséklet emelkedéséhez hasonlóan, éppen csak 1 Celsius-fok alatti mértékben melegedett" - mondta egyikük, Mark McCarthy a BBC-nek, hozzátéve, hogy a melegedő éghajlat is járhat hűvösebb extrémitásokkal, általában véve magasabb hőmérsékletek és szélsőségek lesznek jellemzők.
A brit meteorológiai szolgálatnak a mostani a témában kiadott ötödik jelentése, az időjárási adatok digitalizálásának köszönhetően azonban ez 1884-ig tekint vissza, míg a korábbiak csak 1910-ig. A legmelegebb évek tekintetében ez nem hozott változást, a leghidegebb esztendőkre vonatkozóan viszont igen: az eddigi tíz leghűvösebb évből öt ugyanis az 1880-1890-es évekre esett a jelentés szerint.
Az eddigi leghidegebb évben, 1892-ben mindössze 7 Celsius-fok volt az éves átlaghőmérséklet, 2014-ben viszont majdnem 10 fok.
Az ezredforduló óta 2010 volt a leghűvösebb, de az összesítésben az is csak a 22. volt a listán.