Vidék

Az avasújvárosi diákok értik, miért fontos március 15-e - FOTÓGALÉRIA, VIDEÓ

2024.03.16 - 18:10
Színvonalas és tartalmas műsor összeállítással ünnepeltek az Avasújvárosi Általános Iskola diákjai — nem csak azért, hogy a közösségnek bemutassák tudásukat, de sokkal inkább, hogy ők maguk értsék, tudják miért fontos március 15-e és mit adott a magyar népnek.

Nemzeti ünnephez illő díszletbe öltöztették az Avasújvárosi Általános Iskola tornatermét a pedagógusok, hangulatában is megfelelő keretbe foglalva ezzel a diákok színvonalas előadását — amelyhez ráadásként hozzátevődött az is, hogy az Ördögrokolya gyermek néptánccsoport ropogósan vadonatúj viseletben lépett fel.


Az egybegyűlteket házigazdaként Krupa Anna igazgatónő üdvözölte, Lukács Dénes főtanfelügyelő-helyettes ünnepi gondolataiban pedig azt hangsúlyozta: március 15-e mindig több síkon tudja megszólítani az egyént, hiszen a múlt tükrében válik tisztán láthatóvá, mit kell tennünk a jelenben. „A múltat megszépíti az emlékezet, de a tényeket átírni nem lehet. A márciusi ifjak tettei példaként állnak előttünk — ugyanakkor bármire emlékeztessen is a múlt, mi most a jelenben nem követhetünk más irányt, mint azt az ösvényt, amelyet eleink kitapostak számunkra.” – fogalmazott.
hirek/2024/marcius/m15-ujvarosi-diakok/33.jpg

Az elemi osztályosok néptáncos-népdalos összeállítását felkészítő, Petőfi-program ösztöndíjas Gresa Dávid rövid történelmi visszapillantása zárásaként hangsúlyozta: a gyermekekkel való foglalkozás és felkészítés alapgondolata nem is annyira a szereplés, ismereteik bemutatása volt, mintsem hogy ők maguk tudják és értsék miért fontos március 15-e, és mit adott a magyar népnek. 
hirek/2024/marcius/m15-ujvarosi-diakok/37.jpg

A műsor összeállítás a hatodik-hetedik osztályos diákok igen látványos, nemzeti színű szalagos táncával kezdődött, majd az ötödikes – hetedikes tanulók elevenítették  fel Márciusi jelenetükben, mi is történt a 176 évvel ezelőtti napon, míg a nyolcadikosok Jókai Mór A kőszívű ember fiai regényének azt a részletét vitték remekül színre, amelyben Jenő feláldozza  magát testvérei és a haza szabadságáért —  s e három produkció dióhéjban össze is foglalta a '48-as események történetét.
hirek/2024/marcius/m15-ujvarosi-diakok/22.jpg

A program második, „népi” felével Büte Hilda Petőfi-szavalata, illetve Stuts Boglárka mezőkeszüi népdaléneklése kapcsolta össze. 
Az Ördögrokolya gyermek néptánccsoport szatmári táncokkal és népdallal örvendeztette meg a jelenlévőket, méghozzá „Abban a vadonatúj viseletben ropták amelyet a szülők támogatásából szereztünk be a csoport számára. Ezúton is köszönjük a varrónő áldozatos munkáját, amivel a fellépés előtti napot elkészült minden viselettel a lányok és fiúk részére.” – tudtuk meg Krupa Annától. 
hirek/2024/marcius/m15-ujvarosi-diakok/16.jpg

A Csicsergő gyermek néptánccsoport gyermekjátékokat mutatott be, de hallatta hangját Gresa Dávid is népdal formájában, a tartalmas műsor összeállítás pedig a Förgeteg ifjúsági néptánccsoport mezőkeszüi – mezőségi  táncaival zárult.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!