Az ANIF munkatársait arra utasították a nagy esőzések során, hogy ne indítsák el a szivattyúrendszereket, hanem várják meg, amíg a polgármesterek botrányt okoznak felháborodásukban.
Szatmár megyében az 1970-es árvizet követően jelentősen javult az árvízvédelmi rendszer, szinte minden folyó mentén kiépült a megfelelő töltésrendszer, mely a mostani esőzések során is jó szolgálatot tettek, mondta az Országos Talajjavító Ügynökség (ANIF) Szatmár megyei kirendeltségének képviselője az április 11-én megtartott gyűlésen, melyen a megyebeli polgármesterek vettek részt. Elhangzott, a március eleje óta tartó esőzések nyomán a megyében 21 szivattyúrendszer folyamatosan működött, ez idő alatt 65 milliárd köbméter vizet vezettek el. A szivattyúk működtetése elektromos árammal történik, mely eddig 900 ezer lejbe került, a villanyszámlát a mezőgazdasági minisztérium fogja finanszírozni, hangzott el a tegnapi találkozón. Arra kérdésre, hogy milyen árkok és vízelvezető-csatornák tisztítását fogja az ANIF idén elvégezni, csak annyi volt a válasz, hogy egyelőre azt sem lehet tudni, mi lesz az ANIF sorsa, mivel sem pénzük, sem emberük nincs. Elhangzott az is, hogy Eugeniu Avram kormánybiztos saját felelősségére indíttatta el az ANIF munkatársaival a szivattyúrendszereket, mivel az Országos Talajjavító Ügynökségtől az az utasítás érkezett a megyei kirendeltségekhez, hogy ne tegyenek semmit a vízelvezetés érdekében, hanem várják meg, amíg botrány lesz és a polgármesterek felháborodnak.
Ároktisztítás
A Szatmár megyei önkormányzatok polgármestereit arra képezték tegnap, mit kell hogy tegyenek katasztrófahelyzet idején. Eugeniu Avram kormánybiztos felhívta az elöljárók figyelmét arra, hogy árvíz, aszály vagy egyéb katasztrófahelyzet idején nagy felelősség hárul rájuk, mivel a lakosság és a javak védelmét szolgáló akciót ők irányítják. Hatalmas felelősséget jelent mindez, emiatt minden polgármesternek ismernie kell az érvényben levő jogszabályokat. „Az elmúlt időszakban saját bőrünkön tapasztalhattuk, mit jelent az árvízvédelmi készültség, azonban szerencsére anyagi károkon kívül emberi áldozat nem volt. Azért kell kitölteni a lehető legjobban a beszámolókat, hogy a keletkezett kárt a kormány megtérítse” — figyelmeztetett a prefektus, aki ugyanakkor az árkok tisztításának fontosságát is hangsúlyozta. A polgármesterek arra panaszkodtak, hogy ők hiába tisztítják ki a településeken az árkokat, ha a megyei- és országutak mentén ezeket senki nem takarítja, a víz nem folyik tovább. „Meg kell egyeznünk abban, hogy milyen ütemterv szerint takarítjuk az árkokat a megyei utak mentén és a községekben. Az tény, hogy az országutak mentén nem történt javulás, ezért azt javaslom, hogy a prefektus értesítse a kialakult helyzetről a szállításügyi minisztériumot” — mondta Mircea Govor. Vasile Andrieş, a Vízgazdálkodási Hivatal igazgatója elmondta, Szatmár megyében megközelítőleg 640 kilométer töltés van kiépítve, melyeket folyamatosan karban kell tartani. 42 zsiliprendszer van a megyében, sajnos lopják a zsiliprendszereket. A jelenlévők megegyeztek abban, hogy szükség van az árkok és vízelvezető árkok tisztítására, hogy a belvizek ne okozhassanak kárt.