Szatmárnémeti

Az aradi vértanúk emléknapja

2023.10.06 - 07:11
Október 6-a a forradalom és szabadságharc leverésének szimbóluma — Szatmárnémetiben ma 17 órától hajtanak főt a Zárda-templom falán elhelyezett Gonzeczky János-emléktáblánál.

Az aradi vértanúkat a szabadságharc bukása után, 1849. október 6-án végezték ki, a bécsi forradalom és Theodor Baillet von Latour császári hadügyminiszter meggyilkolásának első évfordulóján. Bár az Aradon kivégzett honvédtisztek száma tizenhat, a nemzeti emlékezet mégis elsősorban az ezen a napon kivégzett tizenhárom tisztet tartja számon:

Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Schweidel József, Pöltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knézićh Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, Vécsey Károly tábornokok és Lázár Vilmos ezredes, valamint Batthyány Lajos miniszterelnök halálának napja a forradalom és szabadságharc leverésének szimbóluma lett.
1849 augusztusa és 1850 februárja között Aradon még további három honvédtisztet végeztek ki: augusztus 22-én Ormai Norbert honvéd ezredest, a honvéd vadászezredek parancsnokát – őt szokás az első aradi vértanúnak is nevezni –, 1849. október 25-én Kazinczy Lajos honvéd ezredest, Kazinczy Ferenc fiát, és 1850. február 19-én Ludwig Hauk alezredest, Bem tábornok hadsegédét. Lenkey János honvéd vezérőrnagy szintén az aradi várbörtönben halt meg, őt azért nem végezték ki, mert a börtönben megtébolyodott.

Az aradi vértanúk a szabadságharc kezdetén aktív, vagy kilépett császári tisztek voltak, a szabadságharc végén a honvéd hadseregben közülük egy altábornagyi, tizenegy vezérőrnagyi és egy ezredesi rangot viselt. Az 1848–49-es szabadságharcban játszott szerepük miatti megtorlással az osztrákok példát akartak statuálni.

Az aradi emlékmű avatása 1890. október 6-án, a Vasárnapi Ujság helyszíni beszámolójának fotója
Az aradi emlékmű avatása 1890. október 6-án, a Vasárnapi Ujság helyszíni beszámolójának fotója

Kultuszuk és legendájuk már kivégzésük napján elkezdődött, hiszen – a szemtanúk elbeszélése alapján – már egy-két órával a kivégzéseket követően tömegekben zarándokoltak a kivégzés helyére a gyászolók. Mindenki sírt, imádkozott, és ezen a napon minden boltot, nyilvános helyiséget bezártak.
A vértanúk emlékének megörökítésére, köztéri szobor, vagy emlékmű felállítására csak a kiegyezés után lehetett gondolni — Barabás Béla jogász, volt országgyűlési képviselő 1929-ben megjelent emlékirataiból ismert, hogy édesapja volt az első, aki egy kiszáradt eperfát és egy keresztet vitetett ki a kivégzés helyszínére. Az eperfa 13 ágára ragasztott cédulákra írták fel a tizenhárom vértanú nevét. 1871-ben a vértanúk emlékének ápolását felvállaló Aradi Honvédegylet egy emlékkővel helyettesítette a kiszáradt eperfát. A vesztőhelyen ma látható obeliszket Haeffner Ernő, a győri 48-as Honvédegylet jegyzője kezdeményezésére 1881-ben állították fel. (Az 1932. évi ásatások során sikerült agnoszkálni azoknak a honvéd főtiszteknek a maradványait, akiket a bitófák tövébe temettek. A kivégzés tényleges helye eszerint a Maros egyik hídjától 250 méterre volt.)
Miután 1867 júniusában létrehozták az első szoborbizottságot, végül 1890. október  6-án avatták fel Aradon a Szabadság-szobrot, az ünnepélyen részt vettek a vértanúk családtagjai (Damjanich Jánosné, Schweidel tábornok lánya, Leiningen tábornok fia), illetve a szabadságharc tisztjei közül Klapka György. 
Az aradi Szabadságharcos Emléktárgyak Országos Múzeuma az egyik legjelentősebb magyarországi szakgyűjteménnyé vált.
Október 6-át a magyar kormány 2001-ben nemzeti gyásznappá, az aradi vértanúk emléknapjává nyilvánította Magyarországon és a magyarok által lakott területeken.

hirek/2022/oktober/arad-2.jpg

Szatmárnémetiben a főhajtás ma 17 órakor kezdődik a Zárda-templom falán elhelyezett Gonzeczky János-emléktáblánál. A megemlékezés keretében imát mond ft. Seffer Dániel Antal, főesperes, római katolikus lelkész, és nt. Kiss József, esperes-helyettes, református lelkipásztor; beszédet mond Magyar Lóránd parlamenti képviselő. Történelmi összefoglalót tart Póti Eduárd történész, a Református Gimnázium igazgatója, verset mondnak a Református Gimnázium diákjai.
A rendezvény zárásaként az emlékezők megkoszorúzzák Gonzeczky János tábori lelkész, a szabadságharc vértanújának emléktábláját.