A víz árának emelése nem szerepel a szatmárnémeti szolgáltató idei tervei között, megpályázna viszont 140 millió eurót, és szinte minden Szatmár megyei településen szennyvízelvezetőt építene.
Három fejezetre osztott prioritásai vannak erre az évre a szatmárnémeti Apaserv Rt.-nek, mondta el lapunknak adott nyilatkozatában Leitner János, a társaság vezérigazgatója. Az egyik, hogy befejezné végre a 2011 óta futó, 102 millió euró összértékű, a POSMEDIU kiírásban elnyert projektjét, a másik egy újabb, ennél 40 millió euróval nagyobb értékkel bíró finanszírozás megpályázása, a harmadik pedig az önerőből történő fejlesztés.
A hét évvel ezelőtt elnyert óriásprojektnek két munkálata nincs még befejezve, részletezte Leitner, nincs kész a tasnádi és az erdődi szennyvíztisztító állomás, a befejezés érdekében még ebben a hónapban kiírják a tendert a munkálatokra. Lapunk kérdésére a cégvezető elmondta, hogy azért nincs kész a kivitelező ezzel a két beruházással, mert felbontották a munkát végző céggel a szerződést, miután az az eredeti ajánlat több tételét is meg akarta változtatni a munka minőségének a rovására. Egy másik be nem fejezett munka szintén ennek a két településnek a fejlesztési elképzeléseit érinti, a víz- és csatornahálózat kiépítése is befejezésre vár. Ezt azonban kevésbé lesz bonyodalmas befejezni, mint a szennyvíztelepet, Leitner szerint január végén már alá is írhatják a munkálat átadási-átvételi jegyzőkönyvét. A szennyvízhálózattal vannak gondok Sárközújlakon és Avasfelsőfaluban is, itt is szerződésbontás miatt akadt el a munka, amelyik 98 százalékban van kész, a beüzemelést jelentő befejezést önerőből fogja az Apaserv ezen a két településen megoldani.
Alig költötte el a korábbi 102 millió eurós finanszírozást a víz- és szennyvízszolgáltató, máris új források után néz. Leitner János elmondása szerint azon vannak, hogy júniusra megírják azt a projektet, amelyikkel újabb 140 millió eurós finanszírozást tudnak lehívni, ez egy másik prioritása az Apaservnek erre az évre. Ebből azt a tervét valósítaná meg, hogy minden kétezer lakosnál több lelket számláló településen kiépítse a már meglévő ivóvízhálózat mellett a szennyvízvezetékeket is. A tervezett beruházás célkeresztjében nincs ott Szatmárhegy, Piskolt és Apa, ezeket a településeket ugyanis nem a szatmárnémeti szolgáltató látja el. Ugyanebből a pénzalapból Királydarócon és a hozzá tartozó településeken oldanák meg a víz bevezetését a szennyvízelvezetés mellett, tette még hozzá Leitner, illetve a helyben ki nem nyerhető, súlyosan szennyezett talajvíz problémáját áthidalva víznyomó vezetéket építenének ki Szatmárnémeti és Szilágyszér között.
A harmadik, stratégiai fontosságúként kezelt terv a fogyasztók által a víz köbméterenkénti árába belefoglalt, ennek mintegy húsz százalékát jelentő fejlesztési alapba befizetett összegek hatékony elköltése. Ebből idén hárommillió lejt kizárólag szatmárnémeti munkálatok elvégzésére költenének el, fejtette ki Leitner, többek között a Maria, a Dara, a Ion Popdan és az Iris utcában fektetnének vízvezetékeket, folytatnák és várhatóan 2–34 hónap múlva be is fejeznék az Aurel Vlaicu utcai beruházást, de dolgoznának a Cireşilor, a Castanilor, a Busuioc és a Mierlei utcában is.
Princz Csaba