Szatmárnémeti

Az aktív öregedés: remény és lehetőségek

2012.11.22 - 10:01

A szociológusok előrejelzése szerint, ha a népesség öregedése hasonló ütemben folytatódik, 2030-ban Románia lakosainak egyharmada 65 évnél idősebb lesz, míg 3 százaléka 80 évnél idősebb.

 

A 2012-es esztendőt az Aktív Öregedés Európai Évének nyilvánították. Ennek kapcsán a Szatmár Egyházmegyei Caritas Szervezet szerdán szakmai napot szervezett, melynek témája: Az aktív öregedés: remény és lehetőségek volt. A tanácskozáson elhangzott, hogy világviszonylatban öregszik a társadalom. A statisztikai adatokat elemezve kiderül, hogy európai viszonylatban Románia lakossága öregszik a leggyorsabban, mely folyamat arra vezethető vissza, hogy az elmúlt húsz év során 1,7 millió személlyel csökkent az ország lakosainak száma — ez a születések számának csökkenésével és a kivándorlással magyarázható. Amennyiben a népesség öregedése hasonló ütemben folytatódik, 2030-ban Románia lakosainak egyharmada 65 évnél idősebb lesz, míg 3 százaléka 80 évnél idősebb. Szatmár megye lakossága folyamatosan csökken: 1956 februárjában 337 351 személy élt megyénkben, 1992 januárjában 400 789, 2002 márciusában 367 281, míg 2011 októberében 329 079. A 2002-es népszámlálási adatok szerint Szatmár megyében a 0—14 év közötti lakosok száma 71 347, a 15—24 év közöttieké 57 117, a 25—64 év közöttieké 195 084, míg a 65 évnél idősebbeké 43 161. Az aktív öregedés évében a legfontosabb egy más mentalitás elfogadása, az öregedés jelenségéhez való pozitív hozzáállás, az idősek helyének és szerepének elismerése a társadalomban és a családban, valamint az egészséges és önálló életvitel feltételeinek megteremtése.

 

Tudatosítani kell, hogy az öregedés nem kirekesztettséget jelent. A harmadik életkorban levő személyeknek nem föltétlen a pénz jelent boldogságot, hanem az, hogy még mindig hasznos és fontos szerepet töltenek be nemcsak a családban, hanem valamely közösségben is.

A szakmai nap résztvevőit dr. Kósa Attila Kálmán, a szervezet szakmai igazgatója köszöntötte, aki beszédében elmondta, hogy világviszonylatban öregszik a társadalom. A Szatmárnémeti Szociális Gondozói Hivatal (SPAS) osztályvezetője, Adrian Bălaj elmondta, 2012 az Aktív Öregedés Európai Éve, melyből kiderül, hogy egy olyan jelenségről van szó, mellyel foglalkozni kell, elemezni kell a lehetséges megoldásokat, és ki kell dolgozni egy hatékony akciótervet a népesség elöregedésével járó kihívásokra. A SPAS különös figyelmet fordít az idősekre: a Caritasszal együttműködve szociális étkezdét működtet, a szociális lakások kiutalásakor a harmadik életkorban levő személyekre is figyelnek, ugyanakkor szociális segélyeket ítélnek meg a rászorulóknak. Az osztályvezető kihangsúlyozta, hogy az idősotthonok hiánya nagy gondot okoz Szatmár megyében, hiszen a jelenleg működő intézmények nagyon drágák. A jövőbeli cél olyan idősotthonok létrehozása, melyek minden nyugdíjas számára megfizethetők. Ezt követően Flore Ioan szociológus „A társadalom elöregedése és annak következményei" címmel tartott előadást, melyben statisztikai adatokkal támasztotta alá a társadalom elöregedésének tényét. Schupler Anett, a Caritas idősgondozási területének vezetője a megyénkben élő idősek problémáiról és a Caritas által biztosított szolgáltatásokról tartott beszámolót. A résztvevőket a nagybányai tornacsoport és a szatmárnémeti Reménység Központ tánccsoportjának előadása vezette rá arra, hogy az öregkor nem jelent egyet a passzivitással, hiszen az idősek is aktív résztvevői lehetnek a társadalomnak, amennyiben arra valós igény mutatkozik. A kerekasztal-megbeszéléseket követően Román János plébános „A spirituális értékek tudatosítása az idősekkel kapcsolatos szakmai tevékenységben" című előadásával ért véget a szakmai nap.