Hétvégén hirdette ki Klaus Iohannis államfő azt az Északi Autópálya megvalósítását jóváhagyó törvényt, amelynek tervezetét október végén fogadta el a képviselőház, s amelynek értelmében Suceavától Dornavátrán, Besztercén, Désen, Nagybányán és Szatmárnémetin keresztül vezethetünk tempósan az óvári határátkelőig.
Az még csak apró érdekesség, hogy óvári határátkelő (Vama Oar) egyelőre nincs is, az átkelőpont kialakítása okán még csak egyeztetési tárgyalások sem kezdődtek a két ország kül- és belügyminisztériumi illetékesei között — de erre van még idő (s az is igaz, hogy a törvény kihirdetését követően voltak olyan hírügynökségek is, amelyek vetettek azért egy pillantást a térképre, s mivel nem találták a nem létező óvári vámot, nemes egyszerűséggel a petei határátkelőt nevesítették az autópálya romániai végpontjaként).
A nagyobb érdekesség, de még inkább érthetetlenség: mi értelme és mi szükség van erre a törvényre, ha a beruházás fogaskerekei több mint egy évvel ezelőtt beindultak már? Ugyanis a négy tételre tagolt (Suceava–Dornavátra, Dornavátra–Beszterce, Beszterce–Nagybánya, szatmárnémeti körgyűrű–Óvári/országhatár) autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére kiírt versenypályázat 2019 őszén került közbeszerzési eljárásra, sőt, a szatmáriakat leginkább érintő, a körgyűrű és Óvári közötti szakasz kapcsán idén júliusban már alá is írták a nyertes konzorciummal a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésének szerződését.
„Választási kampány van, ilyenkor mindenki túl akar licitálni a másikon. Legyünk komolyak: autópályát nem lehet törvénnyel építeni. Elindult a tervezése annak a szakasznak, amely Suceaváig tart, azzal párhuzamosan tervezik a szatmárnémeti körgyűrű és Óvári közötti szakaszt, most jött létre a Szatmár és Máramaros megye közötti társulás az autópályából kifelejtett Szatmárnémeti–Nagybánya közötti szakasz gyorsabb megvalósítása érdekében. Ez a három szakasz, mondjam úgy, már sínen van, egymással párhuzamosan megy előre már jó ideje — és erre jöttek (vagy felébredtek?) az okos képviselők a javaslatukkal, amiből aztán kihirdetett törvény lett. Formális és haszontalan, meg elég nagy hülyeség is a január 1-jei munkakezdés, hiszen azt nem a törvény dönti el, mint ahogy azt sem (abszurdumként egy ekkora volumenű beruházásnál), hogy az autópálya egész szakasza elkészül négy év alatt. A tervezés egy hosszú folyamat, egy-másfél év, míg olyan szintű dokumentáció lesz, amire aztán tovább lehet 'építkezni'. Azt esetleg el tudom képzelni, hogy a 2021-es költségvetésbe éppenséggel belefoglalják a tervezés költségeit, amit egyébként jó ideje kilicitáltak már — de sok értelmét (a kampányon túl) akkor sem látom ennek a törvénynek. Hogy Iohannis államfő kihirdette, az procedurális dolog volt, ha már a parlament megszavazta — de nekünk az elkezdett folyamatok a lényegesek, az országos közútkezelő társaság (CNAIR) mind a négy szakaszt elkezdte már. És ez az, ami valóban számít — a moldvai autópálya megépítéséről is van törvény, már vagy három éve…” — fejtette ki lapunk számára Ilyés Gyula vetési polgármester.
Társult a két megye
Mint arról korábban már beszámoltunk, az Északi Autópályából „kifelejtett” szakasz, a Szatmárnémeti–Nagybánya gyorsforgalmi út érdekében összetársult a két megye, s az építési idő csökkentése érdekében a Szatmár Megyei Tanács jóváhagyta az intézmény részvételét az „Express Máramaros–Szatmár” Közösségek Fejlesztési Társulásának létrehozásában, amelynek révén a Máramaros megyei tanáccsal közösen valósulhat meg a projekt.
A Szatmárnémeti–Nagybánya gyorsforgalmi út 55,56 km hosszú és menetirányonként kétsávos lesz, 130 km/h-s sebességkorlátozással — a két megyeközpont közötti szakasz pedig része az úgynevezett „Szamos” gyorsforgalmi útnak, amely összeköttetést jelent majd az ország északnyugati részének az A3-as autópálya (Torda környéke)–Kolozsvár (Apahida környéke)–Dés (Bethlen, Beszterce)–Nagybánya (Sárközújlak–Halmi)–Szatmárnémeti–Óvári vonalon.
Az út építési munkálatainak költsége hozzávetőlegesen 340 millió euró, melyet a Nemzeti Helyreállítási és Rugalmassági Tervből fedeznek.
Ugyanakkor az út nem torpan meg az országhatárnál, Óvárinál, hanem folytatódik, s továbbvisz az M49-esre és az M3-asra. Pataki Csaba megyei tanácselnök pár nappal korábban Budapesten találkozott Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel, s megbeszélték azokat a lépéseket, melyekkel a szatmárnémeti körgyűrűt hozzákapcsolják majd az M49-es gyorsforgalmi úthoz és az M3-as autópályához és ezen keresztül az európai úthálózathoz. „Ha Európához akarunk közelíteni, ahhoz gyorsforgalmi utakra, gyorsabb transzeurópai folyosókra van szükség. A budapesti találkozón megállapodtunk a munkálatok összehangolásáról annak érdekében, hogy a határ mindkét oldalán azonos ütemben, összhangban haladjanak. Az infrastruktúra összekötése mellett olyan jó példák alkalmazását is megbeszéltük, mint például az innovatív régiók — a találkozón ott voltak a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kollégák is, hiszen velük továbbra is közösen akarunk pályázni, s ezen pályázatokban partner lehet az innovációs minisztérium is” — mondta Pataki.