Szatmárnémeti

Autizmust okoz? Hazugság!

2019.03.07 - 15:49

A kanyaró elleni oltás nem okoz autizmust — világít rá dán tudósok, orvosok és kutatók 1999–2010 közötti kutatása, melynek keretében több mint 650 ezer gyermeket vizsgáltak meg.

Világszerte, így idehaza és Szatmár megyében is eléggé elharapódzott az elmúlt években az oltásellenesség. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a kanyarójárvány Romániában és Európa-szerte komoly gondokat okoz: az oltásellenesség és az ezzel egyenes arányban csökkenő beoltottsági arány miatt terjed egyre jobban ez a betegség, amit már rég fel kellett volna számolni. Hazánkban 2016-ban ütötte fel fejét a kanyaró, s az azóta eltelt időszakban 15 981 megbetegedés történt, ami 62 halálesettel járt — utóbbiak közül az egyik áldozat Szatmár megyei volt.

Rengetegen az interneten tudakozódnak védőoltás témában, ahol azonban sok megbízhatatlan információ is kering. A tapasztalatok azt mutatják, hogy két csoportjuk van azoknak, akik visszautasítják gyermekük kötelező védőoltását: az egyik csoportba tartoznak a roma anyák, akik szinte egyáltalán nem viszik a gyerekeket oltásra, ezért a járványok többsége a roma közösségekből indul ki, a másik csoportba pedig azok a szülők tartoznak, akik az interneten vagy máshol olvasottak miatt nem adatják be a vakcinákat. Utóbbiak jobban hisznek az interneten olvasott cikkeknek, mint a családorvosnak, gyermekorvosnak vagy az iskolaorvosnak.

A számtalan tévhit egyike, hogy a kanyaró elleni oltás autizmust okoz. Ezt az évek óta egyre jobban terjedő álhírt most egy komoly kutatás is megcáfolta. Dán tudósok, orvosok és kutatók 1999–2010 között nem kevesebb mint 657 461 gyermeket vizsgáltak meg, követtek nyomon. Ez a kutatás egy komoly, statisztikailag megalapozott bizonyítékhoz vezetett, amely szerint a kanyaró elleni oltás nem okoz autizmust.

Bár a több mint 650 ezer gyermek közül 6517-nél diagnosztizáltak az évek során autizmust, a kutatók nem fedezték fel a betegség nagyobb kockázatát azoknál a gyermekeknél, akik megkapták a kombinált, kanyaró, mumpsz és rózsahimlő ellen védő vakcinát azokhoz képest, akik nem voltak immunizálva. A kutatás során ugyanakkor az is kiderült, hogy azok a gyerekek, akiknél magasabb volt az autizmus kialakulásának kockázata — például autizmussal élő testvéreik voltak —, nem váltak fenyegetettebbekké az oltás beadása után.

 

 

Bumbuluţ Krisztina