Külföld

Ausztria blokkolt, és az EU-s egységen is rést ütött

2022.12.08 - 16:07
Románia most is a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia – ők Bulgária csatlakozását ellenezték, de mivel „csomagban” van, kénytelenek voltak elutasítani a román kérelmet is, Bulgária ugyanis nem egyezett bele a szétválasztásba.

Feszültségekkel teli ülést követően megszületett a döntés: Románia most sem csatlakozik a schengeni övezethez — az osztrák ellenszavazat mondhatni „borítékolható” volt, hiszen Karl Nehammer kancellár napok óta, és egyre abszurdabb kifogásokat felhozva tiltakozott a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával való bővítése ellen (agresszív tirádái közepette néha a schengeni övezet létének értelmét is megkérdőjelezte). S hiába vont védőbástyát Románia köré a többi tagállam, sőt Németország és Luxemburg állítólag meg is fenyegette Ausztriát: ha nem szavaz pozitívan, ők is megvétózzák az osztrákok által kiemelten pártfogolt horvátországi csatlakozást, mindez nem volt elég Nehammer jobb belátásra (vagy észhez?) térítésére.
Felemás helyzetben volt Hollandia: Románia csatlakozását teljességgel támogatta, ugyanakkor Bulgáriáét ugyanolyan teljességgel elutasította, s mivel a két ország csatlakozása közös „csomagban” volt, így végül a romániai kérelmet is kénytelenek voltak elutasítani. Felvetődött ugyan a két ország szétválasztása, ám abba Bulgária nem egyezett bele.

A döntést követően Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa nagy csalódottságának adott hangot és sajnálatát fejezte ki. Mint mondta, Románia évek óta teljesíti már a feltételeket és készen áll a csatlakozásra. „Azt mondom a horvát állampolgároknak: Isten hozott! A román és bolgár állampolgároknak azt mondom: megérdemlitek, hogy teljes jogú tagok legyetek, szinte valamennyi tagország támogatta ezt. Nagyon csalódott vagyok” – fogalmazott Johansson, aki szerint  még ebben a mandátumban elérik, hogy Románia és Bulgária is csatlakozhasson.

Ám Johansson csalódottságának van egy másik vetülete is, hiszen mint kiemelte, a csütörtöki döntés azt is jelenti, hogy „jelenleg nem vagyunk egységesek, és ez gyengévé tesz bennünket.”
Mint arról korábban már beszámoltunk, a semleges és nem NATO-tag Ausztria hirtelen és  érthetetlen pálfordulását sokan (politikusok és elemzők is) Vlagyimir Putyin orosz elnök manipulációjának tartják, amellyel az EU egységét akarja megtörni. Ugyanakkor arról sem szabad  megfeledkezni, hogy a szintén Románia tagsága ellen kardoskodó Gerhard Karner osztrák belügyminiszter körzetében januárban választások lesznek, s a politikus kampánycélokra használta – használja fel a schengeni csatlakozást.

Szabó Kinga Mária