Az egykori auschwitzi náci német koncentrációs tábor felszabadításának idei 70. évfordulója lehet az utolsó olyan alkalom, amikor a holokauszt túlélői nagyobb számban jelen vannak, ezért fontos, hogy mindenekelőtt ők szólaljanak meg a megemlékezésen - közölte az auschwitzi múzeum honlapján az emlékhely igazgatója.
Piotr Cywinski szerint fontos, hogy a megemlékezésre érkező koronás fők, államelnökök, kormányfők, valamint a nemzetközi szervezetek magas rangú képviselői meghallgassák a túlélők üzeneteit. A közlemény szerint az idei megemlékezésen mintegy 300 holokauszt-túlélő vesz részt.
Az ünnepség szervezői - az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeum és a Nemzetközi Auschwitz Tanács – 43 államnak küldött meghívót, köztük van Izrael, Németország, az Egyesült Államok, a Vatikán és Oroszország is. Eddig 28 állam jelezte, hogy elfogadta a meghívást, többségük államfői, illetve miniszteri szinten képviselteti magát.
A 2005-ös 60. évfordulón Vlagyimir Putyin is részt vett. Az orosz elnök szóvivője korábban megerősítette, hogy Putyin idén nem utazik el az auschwitzi megemlékezésre, nem kapott „semmilyen személyre szóló hivatalos meghívást”. Az auschwitzi honlapon közzétett lista szerint Oroszországot Szergej Andrejev varsói orosz nagykövet képviseli. Tomasz Nalecz, a lengyel elnök tanácsadója már a múlt héten elmondta, hogy a szervezők az ünnepségre nem küldtek személyre szóló meghívókat, az egyes országok maguk döntenek arról, hogy ki képviseli őket.
A Gazeta Wyborcza című lengyel napilap múlt csütörtökön azt írta, hogy az auschwitzi múzeum vezetése tavaly nyáron úgy határozott: az idei megemlékezés – az előző évektől eltérően – teljesen „politikamentes” lesz. A döntést a lap az ukrán válság kiéleződésével hozta kapcsolatba: a politikusok azért nem szólalnak fel, hogy „az esemény ürügyén senki se hangoztassa aktuálpolitikai céljait”.
A náci németek 1940-ben hozták létre az auschwitzi koncentrációs tábort eredetileg lengyel foglyok számára. A birkenaui láger két évvel később jött létre, ez lett a zsidók megsemmisítésének fő helyszíne. Auschwitz-Birkenauban legkevesebb 1,1 millió ember pusztult el, túlnyomó többségükben zsidók, de sok lengyel, roma, szovjet hadifogoly, és mintegy 350-400 ezer magyar zsidó. A tábort 1945. január 27-án a szovjet katonák szabadították fel.