Szatmárnémeti

Átadták az életjelmonitorokat

2019.02.07 - 14:22

Újabb fontos készülékekkel bővült a neonatológiai osztály — ahol idén már 176 baba született — felszerelése, így még kevésbé indokolt, hogy a kismamák Magyarországon szüljenek.

Tegnap délelőtt hivatalosan is átadták a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház neonatológiai osztálya számára azt a két életmentő és ultramodern életjelmonitort, pontosabban készüléket, amelyek a koraszülött vagy az intenzív terápiás kezelést igénylő újszülöttek életjeleit (szívverést és légzést) figyelik folyamatosan, s amelyek a Metropolitan Life biztosítótársaság, a United Way Romania és a Gyöngyszem Alapítvány összefogásának köszönhetően érkezhettek meg a szatmári kórházba. Elsőként Marc Adrian kórházmenedzser köszöntötte az egybegyűlteket, hangsúlyozva, hogy az egészségügyi intézmény számára nagyon fontosak az ilyen adományok, amelyek célirányosan oda érkeznek, ahol a legnagyobb szükség van reájuk — az újszülöttosztály pedig értelemszerűen egy prioritást élvező osztály, s nem mellékesen az ott dolgozó nagyon jó és hatékony orvoscsapat, valamint az osztályvezető főorvos folyamatosan keresi a kapcsolatot olyan szervezetekkel, akik támogathatják őket.

„Tavaly 1756 gyermek született az osztályunkon, közülük 136-an a tervezettnél korábban érkeztek (a koraszülések aránya 8%), két esetben speciális klinikára kellett szállítani az újszülötteket. Az egészségügyi minisztérium programja nyomán tíz évvel ezelőtt modern gépekkel és felszerelésekkel látták el országos szinten a neonatológiákat, de az idő telik, egy évtized az egy évtized, a mindennapos, intenzív használatban lévő felszerelések kopnak, felújításra, cserére szorulnak, arról már nem is beszélve, hogy a technológia pedig fejlődik. Vannak szervezetek, egyesületek, amelyek évek óta folyamatosan segítenek és támogatnak adományaikkal — körükhöz csatlakozott most a Metropolitan Life biztosítótársaság, a United Way Romania és a Gyöngyszem Alapítvány” — fogalmazott dr. Luczky Zita, az újszülöttosztály vezető főorvosa, megköszönve a kórház, de főleg a gyermekek nevében a 21 000 lej értékű készülékeket. Mint lapunk számára elmondta, az osztályon eddig hét ilyen életjelmonitor működött, és a mostani kettővel kilencre bővült „gépparkot” szeretnék egy közös rendszerbe összekapcsolni, hogy bárhonnan és folyamatosan ellenőrizhető-látható legyen valamennyi monitor. „Nem olcsó mulatság egy ilyen rendszerbe való összekötés sem, keressük hozzá a szponzorokat. Hála Istennek szerencsések és különleges osztálya vagyunk a kórháznak, az egészségügyet támogatók — érthető módon — mindig szívesen 'fektetnek be' az újszülöttek egészségébe” — mondta, hozzátéve azt is: „Jól felszereltek vagyunk, s véleményem szerint ilyen szempontból messze nem indokolt, hogy a kismamák máshol, netán Magyarországon szüljenek.”

Összebeszélés nélkül ezt a gondolatot emelte ki a Metropolitan Life vezetőségét képviselő Carmina Dragomir is: „Naponta az életbiztosításokról beszélünk, érthető, hogy az egészséggel kapcsolatban is igyekszünk segíteni. Az elmúlt hat év során 32 projektet támogattunk, s a kedvezményezettek zöme eddig is gyermek volt, idén tizennyolc projekt megvalósulását támogatjuk összesen 350 000 lej értékben. Elmondhatatlanul örvendek, hogy most már a szatmári neonatológia is felkerült a térképünkre, és ezzel a két életjelmonitorral segítséget és életesélyt tudunk biztosítani a kis harcosoknak” — fogalmazott, kiemelve azt is, hogy a biztosítótársaság és a kórház közötti összekötő hidat a Gyöngyszem Alapítvány jelentette, amellyel a jövőben is tervezik az együttműködést.

 

Szabó Kinga Mária