Szatmárnémeti

Átadták a Falvak mécsesei díjakat

2015.06.29 - 11:43

A Szatmár Megye Napjai rendezvénysorozat keretében húsz olyan személy vehette át a Falvak mécsesei elismerést, akik sokat tettek településeiken azért, hogy életben maradjanak a helyi szokások és fejlődjön a kulturális élet. A díjakat szombat délután adták át.

Szatmárnémetiben, a régi főtéren felállított színpadon Felician Pop, a Szatmár Megyei Múzeum ideiglenes igazgatója és Laszlo Robert, a Szatmár Megyei Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ igazgatója a díjak átadása előtt elmondták, hogy a Szatmár Megyei Tanács az utóbbi években odafigyel arra, hogy elismerje azok munkáját, akik a településeken, ahol élnek, sokat tesznek azért, hogy a ma élők — főként a fiatalok — megőrizzék az elődeiktől örökölt szokásokat, hagyományokat, jelentős részt vállalnak a közélet formálásából, sokat tesznek a kulturális élet fellendítéséért. Éppen ezért a Szatmár Megyei Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központon keresztül minden évben díjazzák ezeket a személyeket. Az idén második alkalommal a megyenapi rendezvénysorozat keretében került sor a díjátadásra, éppen azért, hogy a más településekről érkezettek is megismerjék a díjazottakat.

Idén tizenhat személy — magyarok, svábok és romák is — részesült elismerésben. Achim Cornel Domahidán hosszú időn át működtetett egy olyan hagyományőrző csoportot, amelyik az ország határain túl is sikereket ért el. Szervezője volt a domahidi Kukorica-fesztiválnak és számos kulturális rendezvénynek.

 

 

Gereben András cigányzenész családból származik, Hiripen született. A hegedűt és a hangszerhez való hűségét már gyerekkorában megszerette, kicsi korától zenél és énekel. Harminchárom éve tagja a Cununiţa együttesnek, bejárta az egész országot, de játszott Magyarországon, Ausztriában, Csehországban, Szlovákiában, Belgiumban, Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban, Amerikában, Kanadában és Izraelben.

 

 

Muntán Antal, a Szatmárhegyi Általános Iskola aligazgatója pedagógusi munkája mellett sok időt szentel a népi kultúra megismertetésére és ápolására. Tanított Szamoskrassón, Vámfaluban és Szatmárhegyen. Mindenhol alakított néptánc- és színjátszó csoportot. Tanítványaival együtt részt vesz a Páskándi Napok, a Dónát-nap és más kulturális rendezvények megszervezésében.

 

 

Török József, a Vetési Albert Kultúrkör alapítója és elnöke sokat foglalkozik Vetés község történelmének megismerésével és megismertetésével. Helytörténeti kutatásai során számtalan addig ismeretlen dolgot tárt fel II. Rákóczi Ferenccel, Tordai Demeterrel, a Vád és a Szerdahelyi családokkal kapcsolatosan. Szobrokat és emléktáblákat állított, különböző megemlékezéseket, valamint község- és falunapokat szervezett és szervez.

 

 

Man Gabriella, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola földrajztanára sokat foglalkozik a kultúra és a történelem megismertetésével és a helyi hagyományok ápolásával. Tanítványait felkészíti versenyekre, akik több díjat és elismerést nyertek a határon túl is. Sokat tesz a Bem-kultusz ápolásáért, műsorokat és megemlékezéseket szervez, amelyek nemcsak a tanulók, hanem a község lakosainak az ismereteit is bővítik.

 

Johann Vezér, a nagykárolyi Carmina Renascentia régizene-együttes alapítója, a Karoler Trió vezetője. Néptáncokat és népdalokat tanít, zenekarával fellép a megye valamennyi svábok lakta településén, de ott voltak Ulmban is a szatmári svábok telepítésének háromszázadik évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen.

 

Sebők Mária a nagykárolyi Dankó Pista Egyesület megalakításának kezdeményezője, két roma néptáncegyüttes alapítója. Sikeresen szerepelt a szebeni országos roma fesztiválon, ahol elnyerte a nagydíjat. Rendszeresen meghívást kap a Német Demokrata Fórum rendezvényeire.

Elek György