Egészség

AstraZeneca — a gyártó szerint biztonságos

Azok esetében, akik nem kapják meg a második vakcinát, lerövidülhet a védettség időtartama / Fotó: MTI
2021.03.16 - 16:00

Dacára annak, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a gyártó szerint is biztonságos az AstraZeneca vakcinája, elővigyázatosságból Írországban is felfüggesztették a használatát a vérrögképződésről szóló hírek miatt. Nem sokkal később a holland kormány is bejelentette, hogy Hollandia óvintézkedésként legalább március 29-ig felfüggeszti a vakcina használatát. Tegnap aztán Németország is közölte: felfüggeszti az AstraZeneca brit-svéd oltóanyag használatát, és vizsgálatoknak veti alá a vakcinát, elővigyázatosságból pedig Franciaország és Olaszország is követte lépését.

Az oltás beadása és az agyi vénákban fellépő vérrögképződés közötti időbeli kapcsolatról szóló jelentések alapján az oltóanyagokért felelős szövetségi szakhatóság, a Paul Ehrlich intézet szükségesnek látta az oltóanyag további vizsgálatát, ezért döntöttek a felfüggesztés mellett — közölték.

A gyártó a bejelentés nyomán újabb közleményt adott ki, melyben ismét leszögezte, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban eddig beadott több mint 17 millió adag oltás gondos biztonsági vizsgálata semmiféle olyan bizonyítékkal nem szolgált, amely a tüdőembólia, a mélyvénás trombózis vagy a normálistól eltérő trombocitaszám kialakulásának megnövekedett kockázatára utalna.

„Az EU-ban és az Egyesült Királyságban már több mint 17 millió embert oltottak be a vakcinánkkal, s a vérrögképződéses esetek száma a 17 milliós populációban alacsonyabb volt, mint egy hasonló nagyságú, általános populációban, ahol akár több száz esetet is regisztráltak volna. Természetesen a világjárvány természete miatt ezekre az egyedi esetekre most nagyobb figyelem irányul, s mindez most túlmutat a törzskönyvezett gyógyszerekkel kapcsolatos, a biztonságossággal összefüggő szokványos jelentési gyakorlaton” — mondta Ann Taylor orvosigazgató. Az elmúlt héten több európai országban leállították az AstraZeneca oltásának használatát, miután annak beadása után néhány embernél súlyos vérrögképződés lépett fel. Múlt csütörtökön Dánia bejelentette, hogy 14 napra felfüggesztik a vakcina beadását, és hasonlóan döntött több másik európai ország is, többek közt Olaszország és Bulgária is. Ausztriában ideiglenesen már korábban beszüntették az oltás használatát, miután egy 49 éves ápolónő meghalt, miután megkapta, az EMA vizsgálata azonban nem talált összefüggést a vakcina és a haláleset között.

Nagy riadalmat keltett

Romániában is felfüggesztették az oltást, de csak az AstraZeneca vizsgálat alatt álló szállítmányából származó vakcinákkal. Az országos oltási bizottság adatai szerint a vizsgálat alatt álló oltási szállítmányból 77 049 dózist használtak fel Románia-szerte, ezek közül 2900-at Szatmár megyében. Eddig összesen 2518 mellékhatásról tudnak a hatóságok az AstraZeneca vakcinájával való immunizálást követően, ezek közül 861 az ABV2856-os szállítmányból származó dózisok beadását követően jelentkezett.

A szatmári lakosság körében egyébként nagy riadalmat keltettek a vakcinával kapcsolatos hírek: akadtak olyan lakosok, akik orvos megkérdezése nélkül, a házipatikájukban egy korábbi kezelés miatt megmaradt vérhígító készítményeket kezdték el szedni, mások a közösségi oldalakon tényként közölték, hogy megbetegítette őket az oltás, bár a mellékhatásokat sehol nem jelentették, és egészségügyi szakemberrel sem konzultáltak ez ügyben. 

A COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló bizottság közlése szerint bármilyen oltás után, így az AstraZeneca vakcinájának alkalmazása után is felléphetnek mellékhatások — vannak, akiknek az immunrendszerük hevesebben reagál, de vannak olyanok is szép számmal, akiknek minimális tüneteik vannak az immunizálást követően. A mellékhatásokról érdemes tájékoztatni a családorvost, illetve a lakosság megteheti interneten, a Gyógyszerek és Orvosi Eszközök Nemzeti Hatósága (ANMDM) honlapján — www.anm.ro —, a Raportează o reacţie adversă menüpont alatt is. A mellékhatások bejelentésével bárki hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a vakcinákról, ezáltal elősegítve biztonságosabb használatukat.

Ami a vizsgált szállítmányból származó dózisokkal beoltott lakosokat illeti, valamint mindazokat, akik az AstraZeneca vakcinájával lettek immunizálva, és még nem kapták meg a második oltást, második körben is ugyanannak a gyártónak a vakcináját fogják megkapni — közölte a hatóság. „Amíg nincsenek érvek az AstraZeneca oltása használatának leállítására, addig a második dózisban is az AstraZeneca oltását fogják alkalmazni. Azok esetében, akik nem oltatják be magukat az AstraZeneca-vakcina második adagjával, lerövidülhet az időtartama a COVID-19 betegség elleni védettségnek” — emelték ki.

A fertőzöttek nagyobb veszélyben vannak

„Ötmillió beoltottból harminc esetében tapasztaltak vérrögképződést, mutatja ki a legutóbbi elemzés, más statisztikák szerint pedig a Covid 19-cel fertőzöttek körében ötmillió betegből százezernél figyeltek meg trombózisos tüneteket. Ideje tehát megnyugodnunk, ami az AstraZeneca-vakcinát illeti” — nyilatkozta Răzvan Cherecheş, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közegészségügyi szakértője. Cherecheş elmondta azt is: a tanulmányokból egyértelműen kiderül, hogy az oltás lényegesen hozzájárul a járvány további terjedésének megakadályozásához. Andrei Baciu, az egészségügyi minisztérium államtitkára hétvégén úgy nyilatkozott: bár az AstraZeneca-vakcina körül kirobbant botrány hatására a kétszázezerből mintegy kilencezer személy mondta vissza az előjegyzést az oltásra, helyettük máris 5740 személy jelentkezett. Hangsúlyozta: a problémás szállítmányt a vizsgálat lezárásáig elkülönítették, mással helyettesítették, így az oltási folyamatban nem lesz fennakadás.

Az EMA szerint nincs összefüggés

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) közlése szerint közel ötmillió embert oltottak be az AstraZeneca oltóanyagával az Európai Unióban, ezek közül pedig összesen 30 esetben merült fel a gyanú, hogy vérrögök jelentek volna meg a vakcina beadása után. A két dolog között ugyanakkor jelen állás szerint nincsen igazolt összefüggés, így továbbra is úgy látják, hogy „az oltás előnyei továbbra is felülmúlják annak kockázatait”, így továbbra is ajánlott és bevethető a koronavírus elleni vakcina.

A WHO szerint sincs kockázat

A WHO ugyancsak azon az állásponton van, hogy semmi nem indokolja az AstraZeneca-vakcinával való oltás leállítását, az AstraZeneca szerint pedig a „több mint 10 millió, rendelkezésünkre álló biztonságossági adat elemzése nem mutatott bizonyítékot a tüdőembólia vagy a mélyvénás trombózis megnövekedett kockázatára”.

Az EU számos országában továbbra is használják az AstraZeneca vakcináját, sőt, az Egyesült Királyságban több mint 11 millió embert oltottak be az első adagjával. Velük együtt összesen több mint 23 millió brit kapott már legalább egy dózist a koronavírus elleni oltások valamelyikéből, aminek köszönhetően azóta is folyamatosan csökken a naponta regisztrált új fertőzések száma a szigetországban.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!