Szatmárnémeti

Árulják az őszi facsemetéket

2017.10.09 - 19:30

Már több mint egy hete lehet különböző facsemetéket vásárolni a nagypiacon. A gyümölcsfák széles kínálata mellett különböző cserjéket is találni, mindezeket igen kedvező áron.

Facsemetét lehet ültetni tavasszal is, de a szakemberek mégis az őszt tartják a legideálisabbnak erre. Október beköszöntével a szatmárnémeti nagypiacon is megjelentek a facsemeteárusok. A választék bő, az árak pedig kifejezetten kedvezőek.

A szatmárhegyi Burján Sándor és felesége közel másfél évtizede foglalkoznak gyümölcsfacsemetékkel, amelyeket általában a piacon értékesítenek. Ahogy beköszöntött az október, ki is pakolták legszebb facsemetéiket, már második hete árulják azokat, viszont egyelőre gyenge vásárolókedvről tudtak beszámolni. Éppen ezért a gyümölcsfacsemeték ára sem túl magas, hiszen 13 lejes egységáron bármelyik megvásárolható, sőt, ha többet venne a vásárló, akár 10 lejre is hajlandó leengedni az árat a termesztő.

„Reméljük, hogy az elkövetkező napokban megnő a kereslet, hiszen ez az év legkedvezőbb időszaka a gyümölcsfák ültetésére, ezt pedig mindenkinek ki kellene használnia” — mondta el szerkesztőségünknek Burján Sándor.

A szatmárhegyi család jelenlegi gyümölcsfacsemete-kínálatában szerepelnek cseresznye-, meggy-, kajszibarack-, őszibarack-, nektarin-, körte-, alma- és naspolyafa-csemeték, valamint a cserjék között található ribizli, szőlő, orgona, áfonya, pampafű, melyek darabja 5 lej.

A szatmárhegyi csemeteárus azt is elmondta, hogy a csapadékdús októbert mindenkinek érdemes volna kihasználnia, hiszen ilyenkor jó eséllyel fogannak meg a frissen ültetett csemeték. A tél folyamán a gyökér elhelyezkedik, tavasszal pedig megindul a fejlődés és növekedés. Az őszi csapadéknak köszönhetően a csemetéket nem fenyegeti a szárazság, így a megmaradási esélyeik is ilyenkor a legjobbak, sőt, ezek a csemeték már lépéselőnyben lesznek a tavasszal ültetettekhez képest, hiszen ezek esetében már a talajban való elhelyezkedés is megtörtént, és a téli hótakaró alatt megfelelő ideig pihenhetnek a tavaszi feléledésre.

Az ültetéssel kapcsolatban jó tanácsként Burján Sándor elmondta, hogy fél méter széles és ugyanilyen mély gödör ásása javasolt, majd ebbe kell elhelyezni a csemete gyökerét. Erre lehetőség szerint érdemes némi természetes trágyát is szórni, majd néhány lapát földdel be kell temetni a gödröt. A termesztő szerint miután jól megtapostuk, egyszer meg kell még locsolni a csemetét, majd a többit rábízni a természetre.

A szatmárhegyi csemeteárus a tervek szerint december 1-ig lesz kinn a nagypiacon, így aki szeretne még idén gyümölcsfát ültetni, az bátran felkeresheti.