Szatmárnémeti

Aranykapu — kézműves online vásártér

2020.06.23 - 14:39

Az Aranykapu Kulturális Egyesület aktív szereplője a szatmárnémeti kulturális életnek. Az egyesület célja a helyi hagyományos népi kultúra kutatása, ápolása, megőrzése és továbbéltetése, átadása a jövő generáció számára. Ez napjainkban is az egyik fő irányelve, melyen működése alapszik.

Az online kezdeményezésről Nezezon Enikő, az egyesület elnöke számolt be szerkesztőségünknek, továbbá beszélt a virtuális vásártér céljáról és a működéséről is.

„Egyesületünk célja az, hogy a helyi hagyományainkat mutassuk meg a helyi embereknek. Ne az importárut és termelőket dicsőítsünk, hanem legyünk tisztában azzal, ami a mienk. Mi e mellé a mentalitás mellé tettük le a voksunkat 15 évvel ezelőtt. Örömmel látjuk, hogy manapság előtérbe került a helyi vállalkozások, termelők, kézművesmesterek megsegítése, felfedezése. Már régóta éreztük, hogy a kézművesvásáraink és foglalkozásaink mellett szükség lenne egy online felületre, ahol egy helyen elérhetők a helyi kézművesek az emberek számára. A járványügyi helyzet miatt az idei tavaszi kézművesvásárunkat, amely a 15. lett volna, le kellett mondanunk, éppen ezért az online piactér kialakítása elengedhetetlen volt, hiszen ezt szerettük volna pótolni és kiegészíteni. Így azok számára, akik eddig megtaláltak minket a Batthyány sétányon egy-egy ünnep — húsvét, karácsony — alkalmával vagy a Családi Hétvégén, elérhetők leszünk együtt egy online csoporton belül is. Külön-külön mindenkinek van legalább egy Facebook-oldala vagy egy vlogja, ahol elérhető a termékeivel, de azért így, együtt az igazi” — magyarázta Nezezon Enikő.

Jelenleg 19 aktív termelő és kézműves van a csoportban. Ahhoz, hogy valaki csatlakozhasson a csoporthoz, egy szigorú mércét kell megütnie, mondta az egyesületi elnök. „Én úgy szoktam fogalmazni, hogy az, amit én felvennék vagy megennék, amit én a saját gyermekemnek odaadok, azaz amit én ajánlok. És én ilyen szempontból eléggé szigorú vagyok. Tehát a termék kötelezően természetes és egészséges kell hogy legyen, továbbá értéket kell hogy képviseljen.”

„Kezdetben úgy gondoltuk, hogy a felületet az egyesületen belül tevékenykedő kézműveseknek hozzuk létre. Azonban úgy döntöttünk, hogy a minőség garanciáját nagyon komolyan véve behívjuk ebbe az online közösségbe azokat a kézművesmestereket is, akik más helységből, például Érmellékről, Nagybányáról vannak. Ők már az eddigi vásárainkon is a vendégeink voltak, és értéket képviselnek. A csoportot szeretnénk a továbbiakban a Kárpát-medence több pontján is tevékenykedő kézművesekkel és termelőkkel bővíteni, hiszen amit csinálnak, az egy olyan érték és minőség, amihez mi adjuk a nevünket, és megütik azt a mércét, amit korábban említettem. Bár jelenleg Facebook-csoportként működik a vásár, felvetettük egy saját oldal létrehozásának ötletét, ami webshopként fog működni” — árulta el az egyesület elnöke.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nyári táborok és alkotóhetek az Aranykapu Kulturális Egyesületnél

Meghirdette a kicsiknek és nagyoknak szánt nyári táborainak és alkotóheteinek időpontjait a szatmárnémeti Aranykapu Kulturális Egyesület. Idén is színesebbnél színesebb kézműves programokkal készül a nyári vakáció teljes időszakára.
Helyi érték

Kézművesség: életforma és hagyományőrzés

A június 10-én ünnepelt kézművesség világnapja apropóján Nezezon Enikőt, az Aranykapu Kulturális Egyesület elnökét kérdeztük arról, hogy miért fontos az emberek mindennapjaiban a kézművesség, illetve arról, hogy jelenleg hogyan viszonyulnak hozzá.
Szatmárnémeti

Új citeraoktatókkal indul újra a foglalkozás a Fonó-Házban

Rimán Barbara és Takács Attila személyében új népzeneoktatók érkeznek a szatmárnémeti Aranykapu Kulturális Egyesület Fonó-Házába. A foglalkozásra várják az új és a régi tanítványokat.